Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Dywidenda w spółce kapitałowej - aspekty podatkowe

Ministerstwo Finansów zaproponowało zmiany ustaw podatkowych, którym jako podstawowy cel przyświeca konieczność „podreperowania” budżetu państwa w obliczu dodatkowych wydatków związanych z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. W efekcie w 2004 r. może nas czekać podwyższenie stawki podatku dochodowego od dywidend do 19 proc., wprowadzenie obowiązku składania dodatkowego zeznania dotyczącego dochodów z dywidend, a może nawet objęcie tych dochodów progresywną skalą podatkową. Poniżej przedstawiamy obecną regulację dywidendy w świetle przepisów prawa handlowego oraz aspekty podatkowe wypłaty dywidendy przez spółkę kapitałową na rzecz udziałowców, zatrzymania dywidendy w spółce, jak również otrzymania dywidendy przez spółkę jako udziałowca innej spółki kapitałowej.

POJĘCIE DYWIDENDY
Podstawowym prawem majątkowym wspólnika (akcjonariusza) spółki kapitałowej jest prawo do dywidendy, rozumiane jako prawo do partycypacji w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników (walnego zgromadzenia akcjonariuszy)1. Prawo to związane jest z ryzykiem gospodarczym, jakie wspólnik (akcjonariusz) ponosi, inwestując swój kapitał w udziały (akcje) spółki. Przepisy kodeksu spółek handlowych (k.s.h.)2 regulują zagadnienie dywidendy dokładniej niż obowiązujące przed 1 stycznia 2001 r. przepisy kodeksu handlowego3.
Dywidenda w spółce z o.o.
W odniesieniu do wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością uprawnienie do dywidendy statuuje art. 191 k.s.h. Zgodnie z nim wspólnik spółki z o.o. nabywa prawo do udziału w zysku, jeśli wynikający z rocznego sprawozdania finansowego zysk zostanie przeznaczony do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Zapis ten ma charakter dyspozytywny, co oznacza, że możliwa jest sytuacja, w której zagadnienie przeznaczenia zysku zostanie uregulowane w spółce w odmienny sposób, np. zysk będzie w całości albo w części przekazany na celowe fundusze rezerwowe. Wreszcie umowa spółki może wskazać inny niż zgromadzenie wspólników organ uprawniony do podziału osiągniętego przez spółkę zysku.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00