Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Prawa autorskie w działalności gospodarczej

Prawa autorskie w potocznym rozumieniu kojarzone są z reguły z indywidualną twórczością poszczególnych artystów, takich jak malarze, poeci, kompozytorzy itp. Tymczasem w praktyce bardzo często mają one czysto komercyjne zastosowanie, co wynika stąd, iż mogą być wykorzystywane w działalności gospodarczej.

PRAWA AUTORSKIE JAKO SKŁADNIK MAJĄTKU PRZEDSIĘBIORCY
Rozpatrując wykorzystywanie praw autorskich w działalności gospodarczej, trzeba sobie uświadomić, że stanowią one tylko jeden i to nie najistotniejszy z aspektów tej działalności. Ściślej rzecz ujmując, chodzi właściwie o majątkowe prawa autorskie, decydujące o możliwości praktycznego wykorzystania poszczególnych utworów w działalności komercyjnej - przez umowne nimi dysponowanie (osobiste prawa autorskie obrotowi cywilnoprawnemu nie podlegają - por. art. 16 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).
Majątkowe prawa autorskie, czyli prawa do:
1) korzystania z utworu,
2) rozporządzania nim oraz
3) wynagrodzenia za korzystanie z utworu (por. art. 17 powyższej ustawy)
stanowią - podobnie jak inne prawa majątkowe, np. prawo własności oraz pozostałe prawa rzeczowe - składnik mienia w ujęciu cywilistycznym (zgodnie z jego definicją z art. 44 k.c.).
W ujęciu rachunkowym (bilansowym) - bardzo istotnym dla sfery prowadzenia działalności gospodarczej - prawa majątkowe to z kolei tzw. aktywa (por. art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694), czyli aktywne składniki majątku przedsiębiorcy, prezentujące określoną, dającą się wycenić wartość. W rachunkowo-podatkowym kontekście majątkowe prawa autorskie mogą być dokładniej klasyfikowane jako składniki majątku trwałego, stanowiące tzw. wartości niematerialne i prawne, podlegające amortyzacji (por. np. art. 22b ust. 1 pkt 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00