Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Indywidualna stawka amortyzacji dla budynków

Nowelizacja z 27 lipca 2002 r. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadziła istotne, acz czasem trudno dostrzegalne zmiany, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2003 r., w zakresie stosowania indywidualnych stawek amortyzacyjnych do używanych bądź ulepszonych budynków.

ZAKRES ZMIAN
Zgodnie ze znowelizowanym art. 16j ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatnicy - z zastrzeżeniem art. 16l (dotyczącym amortyzacji taboru transportu morskiego) - mogą indywidualnie ustalać stawki amortyzacyjne dla używanych bądź ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika.
Ustawodawca, dodając w tym przepisie sformułowanie „danego podatnika”, wyraźnie sprecyzował, że uprawnienie do stosowania indywidualnych stawek amortyzacyjnych przysługuje podatnikom po raz pierwszy wprowadzającym dany środek trwały, w tym przypadku budynek, do swojej ewidencji środków trwałych, a nie tylko podatnikom, którzy po raz pierwszy wprowadzą do ewidencji ten używany środek trwały, gdy wcześniej nie był on wykazany w ewidencjach poprzednich właścicieli. Ma to istotne znaczenie dla podatników dokonujących zakupu budynku od osób, które wykorzystywały go uprzednio w działalności gospodarczej i z tego powodu był on już ujęty w ich ewidencji środków trwałych.
Na podstawie art. 16j ust. 3 pkt 1 ustawy budynki uznaje się za używane, jeżeli podatnik wykaże, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez 60 miesięcy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00