Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-12-15

Koszty postępowania w sprawach podatkowych

Kwestię kosztów związanych z przeprowadzeniem postępowania przez organy podatkowe regulują przepisy rozdziału 23 „Koszty postępowania” działu IV „Postępowanie podatkowe” ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.). Przepisy te rozstrzygają, w jakiej sytuacji strona, czyli podmiot, wobec którego toczy się postępowania podatkowe, a także inne osoby uczestniczące w tym postępowaniu będą obowiązane pokryć wydatki związane z podejmowaniem czynności postępowania. Zasady ustalone we wspomnianych przepisach odnoszą się także do kontroli podatkowej (na mocy odesłania zawartego w art. 292 ordynacji), czyli określają zasady ponoszenia wydatków związanych z podejmowaniem czynności kontrolnych wobec kontrolowanego (podmiot, wobec którego została wszczęta kontrola podatkowa). Ponadto, w związku ze stosowaniem ustawy do postępowania kontrolnego prowadzonego przez organy kontroli skarbowej, przepisy dotyczące kosztów postępowania znajdą zastosowanie także wobec kontrolowanego w toku kontroli skarbowej1.

KOSZTY POSTĘPOWANIA PONOSZONE PRZEZ ORGAN PROWADZĄCY POSTĘPOWANIE
Generalnie koszty postępowania prowadzonego przez organ podatkowy ponosi Skarb Państwa, województwo, powiat lub gmina (art. 264 ordynacji podatkowej). Zatem, co do zasady, wspomniane koszty nie będą obciążały ani kontrolowanego (w kontroli podatkowej i postępowaniu kontrolnym), ani strony (w postępowaniu podatkowym). Chodzi tu przede wszystkim o koszty podróży i inne należności świadków, biegłych i tłumaczy, wynagrodzenia przysługujące biegłym i tłumaczom, koszty oględzin2 oraz koszty doręczenia pism urzędowych.
Należy jednakże zauważyć, że w sytuacji, w której organ podatkowy wezwie kontrolowanego lub stronę do osobistego stawiennictwa, koszty podróży i inne należności związane z jej osobistym stawiennictwem zostaną poniesione przez Skarb Państwa, województwo, powiat lub gminę, pod warunkiem że postępowanie zostało wszczęte z urzędu. Warunek ten jest zawsze spełniony w przypadku kontroli podatkowej i postępowania kontrolnego, które są wszczynane wyłącznie z urzędu (art. 282 ustawy). Natomiast w przypadku postępowania podatkowego możemy mieć do czynienia nie tylko ze wszczęciem z urzędu, ale i na wniosek strony. W tym ostatnim przypadku wspomniane koszty nie obciążają Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy, chyba że w toku postępowania prowadzonego na wniosek strona została wezwana na skutek błędu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00