Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Aport z zagranicy a przychód z tytułu objęcia udziałów - artykuł dyskusyjny

Wprowadzony 1 stycznia 2001 r. - w drodze nowelizacji z 9 czerwca 2000 r. ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - art. 12 ust. 1 pkt 7, stanowiący, iż przychodem jest również nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo1 lub jego zorganizowana część2, miał na celu ograniczenie korzyści podatkowych wynikających z wnoszenia aportem wkładów niepieniężnych.

Warto zauważyć, że nie jest częstym zjawiskiem występowanie w ustawodawstwach innych państw podobnej kategorii przychodu powstającego z samego tylko objęcia udziałów, a co za tym idzie - kosztów jego uzyskania i dochodu z tego tytułu. Dokonując wykładni art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w oparciu o umowy międzynarodowe, należy stwierdzić, że poza wyjątkami nie ma zastosowania do aportów wnoszonych z zagranicy, z państw, z którymi Polska zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
DOCHÓD USTALANY W DRODZE OSZACOWANIA
Zgodnie z art. 9 ust. 2a ustawy podatkowej w przypadku podatników mających siedzibę lub zarząd za granicą, obowiązanych do prowadzenia ewidencji rachunkowej, gdy określenie dochodu na jej podstawie nie jest możliwe, dochód określa się w drodze oszacowania, z zastosowaniem wskaźnika dochodu w stosunku do przychodu w wysokości:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00