Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2007-01-30

Członkostwo w otwartym funduszu emerytalnym - zmiany w ustawie

27 sierpnia 2003 r. Sejm uchwalił znaczącą nowelizację ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, opublikowaną w Dzienniku Ustaw Nr 170 pod poz. 1651. Zasadniczo ustawa w nowym brzmieniu weszła w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z dniem 15 października 2003 r., niemniej jednak wiele poszczególnych jej przepisów wchodzi w życie w innych terminach - 1 stycznia lub 1 kwietnia 2004 r.

W niniejszym artykule nowelizacja ustawy zostanie omówiona w sposób nieco selektywny. Przedstawimy przede wszystkim te zmiany, które mają bezpośredni lub przynajmniej pośredni, ale wyraźny wpływ na prawa i obowiązki członków otwartych funduszy emerytalnych.
Na marginesie pozostaną natomiast te szczegółowe przepisy dotyczące zagadnień, które z punktu widzenia członka funduszu wydają się mniej istotne. I tak, w niniejszym tekście pominiemy, lub może tylko wspomnimy, nowe przepisy dotyczące szczegółowego trybu uzyskiwania zezwolenia na zmianę statutu czy zmianę umowy z depozytariuszem, przesłanki nakładania kar administracyjnych na fundusze emerytalne i inne instrumenty nadzoru, zasady tworzenia rezerw obowiązkowych przez fundusze czy szczegóły funkcjonowania funduszu gwarancyjnego.
Z punktu widzenia członka funduszu istotniejsze wydają się natomiast nowe zasady zawierania umów o członkostwo w funduszu, zmodyfikowane przepisy w sprawie zmiany funduszu na inny, czy wreszcie nowe przepisy dotyczące opłat pobieranych przez fundusze od swoich członków.
ZAWARCIE UMOWY O CZŁONKOSTWO
Przystąpienie do jednego z kilkunastu działających obecnie otwartych funduszy emerytalnych ma w zasadzie charakter obowiązkowy. Każdy rozpoczynający pracę powinien wybrać samodzielnie fundusz emerytalny, w przeciwnym razie zostanie mu on wyznaczony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w drodze losowania. Zasada ta pozostanie niezmienna co do istoty, zmieniono natomiast tryb zawarcia umowy o członkostwo oraz przepisy dotyczące wyznaczania funduszu w trybie losowania, o czym niżej. Otóż - na podstawie nowego art. 81 ustawy - uzyskanie członkostwa w otwartym funduszu następuje z chwilą zawarcia umowy z funduszem, jeżeli:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00