Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych

Od 1 stycznia 2004 r. (z niewielkimi wyjątkami) wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 202, poz. 1956). Zmiany w ustawie mają w założeniu uprościć system podatkowy oraz sprzyjać przedsiębiorczości.

PODATEK LINIOWY DLA PRZEDSIĘBIORCÓW
Podstawowym sposobem opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej jest opodatkowanie według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy. Wprowadzono jednak możliwość opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej według stawki wynoszącej 19 proc. podstawy opodatkowania. Aby skorzystać z tej formy opodatkowania, podatnicy powinni złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, do 20 stycznia roku podatkowego, pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, powinien złożyć takie oświadczenia do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Wybór nowego sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu dotyczyć będzie również lat następnych, chyba że podatnik - w terminie do 20 stycznia roku podatkowego - zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania.
Ta forma opodatkowania nie będzie jednak dostępna dla wszystkich podatników. Mianowicie, jeżeli podatnik uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej, przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy albo też wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, to traci on w roku podatkowym prawo do opodatkowania według stawki 19 proc. Jest wtedy obowiązany do korekty swoich rozliczeń poprzez przeliczenie podatku przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1. Podatnik musi także złożyć właściwe deklaracje o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku, uwzględniające przeliczenie podatku, wpłacić zaliczki oraz odsetki za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00