Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych

12 listopada 2003 r. uchwalono ustawę nowelizującą ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 202, poz. 1957). W artykule przedstawimy kompleksowo zakres tych zmian.
Część zmian ma charakter porządkowy, wynikający ze zmiany tytułów ustaw, do których odwołują się przepisy ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Na przykład przed zmianami artykuły odwoływały się do przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, po zmianach odwołują się do przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji, ponieważ tytuł tej ustawy zmienił się od 15 stycznia 2003 r. Część zmian porządkowych wynika z wprowadzenia nowego prawa upadłościowego i naprawczego (Dz.U. z 2003 r. Nr 60, poz. 535).
PODATKOWE GRUPY KAPITAŁOWE
W wyniku zmian złagodzono warunki, od których zależy utrzymanie statusu podatkowej grupy kapitałowej. Formalnie zrezygnowano z warunku, że podatkowa grupa kapitałowa nie może korzystać ze zwolnień od VAT na podstawie art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług. Rezygnacja ta ma charakter teoretyczny, ponieważ obroty przewidziane dla zwolnienia od VAT są postawione na poziomie, który powoduje, że spółki tworzące grupę faktycznie nie korzystają ze zwolnień od VAT na podstawie art. 14 ustawy o VAT. W dalszym ciągu natomiast spółki tworzące grupę nie mogą korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie odrębnych ustaw. Złagodzeniu uległ również warunek dotyczący nieposiadania przez spółki, w momencie tworzenia grupy, zaległości w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa. W wyniku zmian spółki dalej nie powinny mieć zaległości w tych podatkach, jednak warunek ten uważa się za zachowany również wtedy, gdy spółka po przystąpieniu do grupy kapitałowej dokona korekty deklaracji podatkowej i ureguluje zaległość wraz z należnymi odsetkami w terminie 14 dni od dnia złożenia korekty albo od dnia doręczenia decyzji organu pierwszej instancji, określającej wysokość zobowiązania.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00