Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-09-04

Orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości dotyczące podatku od wartości dodanej

Na łamach bieżącego zeszytu VAT omawiamy zasady funkcjonowania Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. W niniejszym dodatku prezentujemy natomiast zbiór wybranych orzeczeń ETS dotyczących podatku od towarów i usług1.

Przedstawione w dalszej części orzeczenia ETS dotyczą głównie interpretacji VI Dyrektywy Rady z 17 maja 1977 r. (77/388/EWG) w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich odnoszących się do podatków obrotowych - wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, ujednoliconej podstawy wymiaru podatku (Dz.U. z 1977 r., L 145, P. 1). Należy jednak pamiętać, że ETS wypowiadał się również między innymi co do przepisów zarówno I Dyrektywy Rady z 11 kwietnia 1967 r. oraz XIII Dyrektywy z 17 listopada 1986 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich w zakresie podatków obrotowych - zasady zwrotu podatku od wartości dodanej podatnikom nieposiadającym siedziby na terytorium Wspólnoty (86/560/EWG).
Na początku jednak zostanie przybliżone orzeczenie w sprawie C-8/81 Becker odnoszące się do zasady bezpośredniej skuteczności dyrektyw. Ponadto zostaną opisane orzeczenia uwypuklające podstawową zasadę wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, którą jest zasada neutralności opodatkowania.
BEZPOŚREDNIA SKUTECZNOŚĆ PRZEPISÓW DYREKTYW
Niewątpliwe najważniejszym aspektem związanym z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej jest obowiązek dostosowania prawa polskiego do regulacji wspólnotowych, w tym implementowanie do prawa krajowego postanowień między innymi VI Dyrektywy.
Ewentualne nieprawidłowości albo brak implementacji do przepisów krajowych niektórych regulacji zawartych między innymi w VI Dyrektywie daje podatnikom możliwość powołania się wprost na przepisy prawa wspólnotowego. Wynika to z zasady bezpośredniej skuteczności, na którą wskazuje Trybunał na przykład w powołanym wyroku w sprawie C-8/81 W orzeczeniu tym ETS wskazuje na prawne konsekwencje opóźnienia implementacji przepisów dyrektywy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00