Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Koszty eksploatacyjne wynajmowanego samochodu osobowego

Do prowadzonej działalności gospodarczej podatnicy często wykorzystują samochody osobowe niebędące ich własnością. Podstawą używania przez spółkę takiego pojazdu może być umowa najmu określona w art. 659 § 1 kodeksu cywilnego (k.c.)1, zgodnie z którą wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. 

Używanie samochodu osobowego na podstawie umowy najmu wiąże się z ponoszeniem przez podatnika-najemcę szeregu wydatków związanych z jego eksploatacją, takich jak zakup paliwa, wymiana oleju, bieżące naprawy, remonty powypadkowe, ubezpieczenie. Wynika to z obowiązku, określonego w przepisach k.c., ponoszenia drobnych nakładów połączonych ze zwykłym używaniem rzeczy. Mając na uwadze skutki podatkowe takich czynności, należy się zastanowić, jakie wydatki i kiedy mogą być przez podatnika zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Ustawodawca wprowadził pewne ograniczenia co do możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z używaniem wynajmowanego samochodu osobowego do prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) wydatki ponoszone z tytułu używania przedmiotowego samochodu nie stanowią kosztów uzyskania przychodu w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00