Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-03-01

Bony w praktyce

Odpowiedzi udzieliła
Anna Piotrkiewicz
Autorka jest specjalistą z zakresu prawa finansowego.
Kontakt: personel@infor.pl
Bony dla współpracowników
Jakie są konsekwencje podatkowe wręczenia bonów współpracownikom firmy - osobom, które nie są zatrudnione na podstawie umowy o pracę? Czy dla pracodawcy wydającego te bony ich zakup będzie stanowił koszt uzyskania przychodu?
Wydanie bonów współpracownikom firmy, w tym np. zleceniobiorcom może być rozliczone przez wydającego jako koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym. Podstawę prawną do takiego zaliczenia wydatków na ten cel stanowią art. 15 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej uopdop)1 oraz art. 23 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (uopdof).2
Zgodnie z tymi przepisami, kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wyłączonych ustawowo. Ustawy te generalnie nie wyłączają, jak też nie limitują kosztów świadczeń na rzecz osób współpracujących, jednakże przy spełnieniu warunku podstawowego - powiązania wydatków z uzyskiwanymi przychodami.
Koszty zakupu bonów rozliczane są do wysokości faktycznie poniesionej i udokumentowanej dowodem wystawionym przez emitenta lub dystrybutora bonów. Z tytułu wydania bonów i przyjęcia za nie zapłaty, nie powinni oni wystawiać faktury VAT, bowiem bony nie stanowią kategorii towaru podlegającego opodatkowaniu tym podatkiem.
Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że przy zakupie większej liczby bonów towarowych nabywca może uzyskać określony rabat w stosunku do ich wartości nominalnej. Kosztem wydającego będzie zatem cena faktycznie zapłacona, a nie wartość nominalna wydanych bonów. Z punktu widzenia otrzymującego, tego typu świadczenie może stanowić formę wynagrodzenia w rozumieniu art. 735 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny3, jeżeli w umowie zlecenia jest zapis, że zapłata może mieć taką formę.
Wydane bony stanowią zapłatę za wykonanie zlecenia, tracąc tym samym charakter świadczenia dodatkowego. U otrzymującego stanowią przychód w myśl art. 13 pkt 8 uopdof. Wydający bony jest - jako płatnik - zobowiązany pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od ich wartości nominalnej, jak od umowy zlecenia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00