Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-01-30

Karta podatkowa - zasady opodatkowania

Ulga uczniowska

Ulga z tytułu szkolenia uczniów realizowana jest w drodze obniżenia zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej. Jej wysokość określana jest w drodze decyzji urzędu skarbowego.

Ulga uczniowska przysługuje osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, w tym również w formie spółki prawa cywilnego, i zatrudniającym w ramach prowadzonej działalności pracowników w celu nauki zawodu.

Decyzja urzędu skarbowego przyznająca przedmiotową ulgę może być wydana po spełnieniu następujących warunków. Po pierwsze, podatnik prowadzący działalność (w przypadku spółki cywilnej co najmniej jeden ze wspólników) musi posiadać wynikające z odrębnych przepisów uprawnienia do szkolenia uczniów. Wprowadzona ustawą z dnia 9 listopada 2000 r. nowelizacja ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne dopuszcza również przyznanie podatnikowi ulgi uczniowskiej, w sytuacji gdy on sam nie posiada wymaganych przepisami prawa kwalifikacji, ale nabył je jeden z pracowników podatnika prowadzącego działalność gospodarczą. Zgodnie ze stanowiskiem NSA zawartym w wyroku z 18 grudnia 2000 r. (III SA 3198/99), podatnik, który chce skorzystać z ulgi w związku z prowadzeniem praktycznej nauki zawodu, musi wykazać, że posiadał przepisane przez prawo kwalifikacje przed rozpoczęciem nauki. Przedmiotowe orzeczenie wydane zostało na tle następującego stanu faktycznego. Podatnik przygotowywał uczniów do zawodu sprzedawcy. Pomimo iż miał ukończone wyższe studnia pedagogiczne oraz wykształcenie kierunkowe technika drzewnego, urząd skarbowy, a w wyniku odwołania również izba skarbowa odmówiły podatnikowi ulgi z tytułu wyszkolenia uczniów. Podatnik pierwszą uczennicę przyjął na szkolenie w 1997 r., natomiast pozostałe cztery w sierpniu 1998 r. Tytuł mistrza sprzedawcy podatnik nabył dopiero w listopadzie 1998 r. Argumentacja organów podatkowych odmawiających przyznania podatnikowi prawa do ulgi podnosiła, że podatnik odpowiednie kwalifikacje nabył w trakcie rozpoczętego już szkolenia, podczas gdy powinien je posiadać przed jego rozpoczęciem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00