Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-03-06

Kredyty gospodarcze oferowane przedsiębiorstwom

Inne formy zabezpieczeń kredytów

Przewłaszczenie na zabezpieczenie

Umowa przewłaszczenia

W

kodeksie cywilnym nie ma przepisów, które wprost mówiłyby o przewłaszczeniu na zabezpieczenie. Przewłaszczenie na zabezpieczenie jest umową, przez którą przewłaszczający przenosi na bank własność rzeczy ruchomej lub prawa, z zastrzeżeniem warunku rozwiązującego lub zawieszającego. Natomiast w prawie bankowym art. 101 ust. 1 stanowi, że zabezpieczenie wierzytelności banku może być dokonane w drodze przeniesienia na bank przez dłużnika, do czasu spłaty zadłużenia wraz z należnymi odsetkami i prowizją, prawa własności rzeczy ruchomej lub papierów wartościowych.

Taki zapis wyraźnie określa, kto może być stroną umowy przewłaszczenia i

co może być przedmiotem tej umowy. Umowa przewłaszczenia może zostać zawarta między bankiem a dłużnikiem. Przedmiotem przewłaszczenia może być rzecz ruchoma (oznaczona co do tożsamości, gatunku lub zbiory rzeczy) oraz papiery wartościowe. Po zawarciu umowy przewłaszczający rzeczy oznaczone co do tożsamości zachowuje w swojej dyspozycji jako biorący rzecz w użyczenie. Natomiast w przypadku przewłaszczenia rzeczy oznaczonych co do gatunku lub zbioru rzeczy, przewłaszczający zachowuje je w swojej dyspozycji jako przechowawca (przechowuje te rzeczy nieodpłatnie). W przypadku przewłaszczenia rzeczy oznaczonych co do tożsamości, zastosowanie mają przepisy dotyczące użyczenia (art. 710–719 k.c.) oraz przeniesienia własności (art. 155–170 k.c.). W sytuacji gdy przewłaszczone mają być rzeczy oznaczone co do gatunku, stosuje się przepisy dotyczące przechowania (art. 835–845 k.c.) oraz przeniesienia własności (art. 155–170 k.c.).

Przy podpisywaniu umowy przewłaszczenia stosuje się przepisy kodeksu cywilnego o

przeniesieniu własności. Zgodnie z nimi, umowa powinna być zawarta w formie pisemnej, przy czym forma ta nie jest wymagana pod rygorem nieważności, a jedynie dla celów dowodowych. W praktyce wygląda to jednak w
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00