Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-04-03

Fundusze socjalne w 2001 r.

Fundusze socjalne w 2001 r.

Jan Stanek

Stan prawny na 3 kwietnia 2001 r.

Do 31 maja 2001 r. pracodawcy zobowiązani do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych muszą odprowadzić na rachunek bankowy funduszu co najmniej 75% równowartości odpisu podstawowego przysługującego zatrudnionym pracownikom. Rozpoczęcie obliczania tych należności stało się możliwe po opublikowaniu komunikatu prezesa GUS z 13 lutego bieżącego roku o wysokości przeciętnych wynagrodzeń w 2000 r. Jest to więc stosowna pora na przypomnienie zasad tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) i podstawowych reguł wykorzystywania zgromadzonych tam środków.

Zasady tworzenia funduszu

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych został wprowadzony ustawą z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 1998 r. nr 113, poz. 717). Zastąpił on poprzednio funkcjonujące fundusze socjalne i mieszkaniowe.

Do tworzenia funduszu zostały zobowiązane zakłady pracy, które przed dniem wejścia w życie ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych miały obowiązek tworzenia zakładowych funduszy: socjalnego i mieszkaniowego. Od razu trzeba tu wyjaśnić kilka kwestii wiążących się z podmiotowym i czasowym zakresem obowiązywania ustawy.

W pierwszej sprawie ustawa odwołała się do kodeksu pracy, który dotychczasowe pojęcie „zakład pracy” zastąpił nowym określeniem „pracodawca”. , według art. 3 k.p., Pracodawcą jest więc przedsiębiorstwo państwowe, spółdzielnia, spółka, fundacja, urząd, organizacja społeczna, a także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą przy pomocy osób trzecich lub zatrudniające pracowników w celach niezarobkowych. Jak z tego wynika, wszyscy pracodawcy, niezależnie od sektora, w którym funkcjonują, i wielkości zatrudnienia, zostali objęci przepisami ustawy i obowiązkami z nich wynikającymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00