Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-04-10

Mieszkania spółdzielcze na własność

Konsekwencje przekształcenia

O konsekwencjach przekształcenia lokalu spółdzielczego w pełną własność można mówić w dwóch kategoriach: pozytywnych i negatywnych. Do tych pierwszych zaliczyć należy korzyści płynące z posiadania własnego lokalu hipotecznego. Osoba posiadająca takie mieszkanie, a nie jak dotychczas spółdzielnia, będzie jego właścicielem (spółdzielnia jest obecnie właścicielem wszystkich lokali, nawet tych przyznawanych na podstawie własnościowego prawa do lokalu).

Źle może być natomiast oceniana sytuacja długiego czasu pozostawania w spółdzielni już po przekształceniu mieszkania spółdzielczego w pełną własność. Podobne odczucia może wywoływać długotrwały brak wpływu na sposób zarządzania nieruchomościami wspólnymi. Niekoniecznie pozytywnie musi być również oceniane przejście zarządzania i administrowania budynkami ze spółdzielni na wspólnoty mieszkaniowe.

PRZYKŁAD

Spółdzielnia mieszkaniowa „Stella” postawiła na posiadanym gruncie (tytuł prawny – użytkowanie wieczyste) budynek z 30 lokalami mieszkalnymi, przeznaczonymi do ustanowienia odrębnej własności. Z nieruchomości wyjściowej, jaką jest grunt wraz z postawionym na nim budynkiem, powstanie 30 nieruchomości lokalowych. Na każdą z nich składać się będzie jeden lokal mieszkalny wraz z pomieszczeniami przynależnymi. Wszystko to, co pozostanie (nie zostanie przydzielone do żadnego z lokali mieszkalnych), utworzy jedną nieruchomość wspólną. Na nią składać się będą m.in. klatki schodowe, dachy, korytarze i inne urządzenia, które służyć będą wszystkim właścicielom lokali. Jej elementem będzie również grunt, na którym wybudowano cały budynek. Poszczególnym właścicielom lokali będzie przysługiwać jedynie udział w tej nieruchomości wspólnej, dający im prawo do korzystania z niej, ale też obligujący do łożenia na jej utrzymanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00