Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2001-09-11

Zarób na pomyśle

Patenty

Prawo do patentu

Prawo do uzyskania patentu na wynalazek przysługuje twórcy albo wspólnie współtwórcom, z wyjątkiem sytuacji, gdy twórca dokona wynalazku w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy albo z realizacji innej umowy. Prawo to przysługuje wówczas pracodawcy lub zamawiającemu, jeżeli – co wyraźnie należy podkreślić – strony, a więc pracodawca (zamawiający) i pracownik (realizator umowy) nie ustaliły inaczej. Trzeba także wyraźnie zaznaczyć, ze prawo do patentu, jeżeli strony nie ustaliły inaczej, będzie przysługiwało pracodawcy (zamawiającemu) jedynie wtedy, gdy wynalazku dokonano w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy albo innej umowy. Zgodnie z powyższym reguła rozstrzygania do kogo należy prawo do patentu jest elastyczna i pozostawia duży stopień swobody przez umożliwienie umownego kształtowania stosunków w omawianym zakresie.

Omawiana ustawa reguluje także sytuację, w której dokonanie wynalazku przez twórcę odbywa się przy pomocy przedsiębiorcy. Taki przedsiębiorca może wówczas korzystać z tego wynalazku we własnym zakresie. W umowie o udzielenie pomocy jej strony mogą ustalić, że przedsiębiorcy będzie przysługiwało w całości lub w części prawo do uzyskania patentu na wynalazek.

Pamiętaj, że

Przedsiębiorcy przysługuje prawo do uzyskania patentu, gdy twórcą wynalazku jest jego pracownik, który dokonał wynalazku w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy albo z realizacji innej umowy, np. zlecenia (chyba że strony ustaliły inaczej), albo gdy twórca dokona wynalazku przy jego pomocy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00