Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2001-10-09

Pomoc publiczna w zapłacie podatków nadal możliwa

Ulgi w zapłacie podatków jako pomoc publiczna dla przedsiębiorców

Zgodnie z art. 4 pkt 1 lit. e) ustawy o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców, ulgi w zapłacie zobowiązań podatkowych są jedną z form pomocy publicznej. Oznacza to, iż organy podatkowe przy wydawaniu decyzji na podstawie art. 48 oraz 67 Ordynacji podatkowej, jeżeli te decyzje dotyczą przedsiębiorców w rozumieniu ustawy – Prawo działalności gospodarczej, zobowiązane są do uwzględniania nie tylko procedur i kryteriów udzielania ulg w zapłacie zobowiązań podatkowych, określonych w Ordynacji podatkowej, lecz dodatkowo muszą przestrzegać procedury przyznawania pomocy publicznej określonej ustawą o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców. Decyzje przyznające ulgi w zapłacie podatków przedsiębiorcom nie będą więc klasycznymi decyzjami uznaniowymi, bowiem dodatkowo muszą spełniać kryteria zawarte w ustawie o pomocy publicznej, w szczególności udzielenie ulgi musi być dopuszczalne na podstawie tej ustawy.

Pamiętaj, że

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej, udzielanie pomocy jest niedopuszczalne, chyba że pomoc ta jest udzielana zgodnie z warunkami określonymi w niniejszej ustawie oraz ratyfikowanych umowach międzynarodowych regulujących udzielanie pomocy, których stroną jest Polska, w szczególności Układzie Europejskim.

Ponieważ ustawa o pomocy publicznej w art. 4 pkt 14 odsyła do art. 2 ustawy – Prawo działalności gospodarczej, warto wskazać tu na swoisty paradoks. Otóż zgodnie z art. 2 wspomnianej ustawy przedsiębiorcą są osoby fizyczne, osoby prawne oraz niemające osobowości prawnej spółki prawa handlowego, które zawodowo, we własnym imieniu podejmują i wykonują działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Podatnikiem w świetle ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku dochodowym od osób fizycznych (jeżeli występuje w roli płatnika) jest spółka cywilna, a nie jej wspólnicy. W takim przypadku ustawa o pomocy publicznej nie ma zastosowania do pomocy udzielanej na wniosek spółki cywilnej, która nie jest przedsiębiorcą. Jeżeli zaś z wnioskiem o udzielenie ulgi w zapłacie podatków zwraca się wspólnik spółki cywilnej, np. w zakresie rozłożenia na raty zaległego podatku dochodowego od osób fizycznych, którego jest podatnikiem, to ustawa o pomocy publicznej ma zastosowanie, bowiem z wnioskiem o udzielenie pomocy publicznej występuje przedsiębiorca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00