Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-12-04

Sposoby rozwiązywania umów o pracę

bez wypowiedzenia
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest jednostronną czynnością prawną. Taki sam charakter ma rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, jednak odróżnia je od pierwszego sposobu fakt, że stosunek pracy ustaje w dniu, w którym druga strona umowy zapozna się z treścią oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę. W tym przypadku nie ma bowiem okresu wypowiedzenia.
Rozwiązanie umowy w tym trybie nie ma jednak wpływu na uprawnienia pracownicze, np. na prawo do urlopu i jego wymiar (art. 1541 k.p.). Może natomiast utrudnić pracownikowi znalezienie nowej pracy, zwłaszcza gdy umowę rozwiązuje się z jego winy.
Bez wypowiedzenia mogą być rozwiązane wszystkie rodzaje umów. Oświadczenie o rozwiązaniu umowy może złożyć pracodawca (z winy lub bez winy pracownika) i pracownik (z winy lub bez winy pracodawcy).
Rozwiązanie umowy przez pracodawcę z winy pracownika
Sytuacje, w których pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, wymienia w sposób wyczerpujący art. 52 k.p. Oznacza to, że tylko w przypadkach wskazanych w tym przepisie umowa może być rozwiązana w tym trybie.
Zgodnie z art. 52 k.p., rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika możliwe jest w razie:
• ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
• popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00