Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-02-19

Zeznanie roczne osób prawnych

Odliczeń od dochodu mogą dokonywać zarówno podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych rozliczający się na druku CIT-8, jak i ci, dla których właściwe będą druki CIT-8A lub CIT-8B, choć nie na jednolitych zasadach i nie w ten sam sposób. Wszyscy podatnicy, poza podatkowymi grupami kapitałowymi, powinni uprzednio wypełnić część B „informacji o odliczeniach od dochodu i od podatku oraz o dochodach wolnych i zwolnionych od podatku” - CIT- -8/O, a następnie dane z poz. 39 tego załącznika przenieść do części E.1 formularza CIT-8.
Podatkowe grupy kapitałowe dokonują odliczeń bezpośrednio na formularzu zeznania rocznego, odpowiednio w części D.2 (CIT-8A) i części D.3 (CIT-8B).
Dochody wolne i zwolnione od podatku
Kategoria dochodów wolnych i zwolnionych od podatku ma zastosowanie tylko do podatników składających zeznanie na druku CIT-8. Dochody wolne i zwolnione od podatku należy wykazać w kolejnych rubrykach części B.1 załącznika CIT-8/O. I tak w pozycji 7 należy ująć kwotę dochodów warunkowo zwolnionych od podatku. Ustawodawca uzależnia zwolnienie od tego, czy i w jakim zakresie podatnik przeznaczy ów dochód na wskazany cel, a w niektórych przypadkach także od spełnienia warunków dodatkowych (por. art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy). I tak np. dochody podatników, których celem statutowym jest działalność naukowa, są wolne od podatku dochodowego w tej części, jaka zostanie przeznaczona na realizację tych celów. Pełny katalog zwolnień warunkowych zawarty został w art. 17 ust. 1 pkt 4-8, 13, 26, 28 i 29 ustawy podatkowej. Określając kwotę dochodów wolnych od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4-8 ustawy, należy pamiętać, że zwolnienie to nie dotyczy dochodów uzyskanych z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych (powyżej 1,5%) oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych z handlu tymi wyrobami. Zwolnieniem objęte są jednak dochody jednostek naukowych i badawczo-naukowych, uzyskane z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego (art. 17 ust. 1a pkt 1 ustawy).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00