Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-03-19

Amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w 2002 roku

W świetle przepisów obu ustaw o podatkach dochodowych za środki trwałe uznaje się, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu, inne przedmioty - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu. Ponadto za środki trwałe (niezależnie od przewidywanego okresu używania) przepisy te uznają również:
• wymienione wcześniej składniki majątku, jeśli nie stanowią własności lub współwłasności podatnika, a są wykorzystywane przez niego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością na podstawie umowy dzierżawy, umowy najmu lub leasingu, zawartej z właścicielem lub współwłaścicielami tych składników - pod warunkiem, że zgodnie z przepisami ustaw o podatkach dochodowych odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający,
• przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych,
• budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie,
• tabor transportu morskiego w budowie.
Wymienione środki trwałe podlegają amortyzacji dla celów podatkowych, tzn. odpisy amortyzacyjne naliczone od ich wartości początkowej są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Jednak w świetle przepisów podatkowych do środków trwałych zalicza się również takie składniki majątku, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. Są to grunty, dzieła sztuki i eksponaty muzealne, budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych lub służących działalności społeczno-wychowawczej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe. Wydatki poniesione na nabycie tych składników majątku trwałego nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów ani bezpośrednio, ani też pośrednio w drodze ich amortyzacji. Amortyzacji nie podlegają również składniki majątku, które nie są używane na skutek zaprzestania działalności, w której były one używane.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00