Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-04-02

Fundusze socjalne w firmie w 2002 roku

Charakter prawny środków
Środkami funduszu są, co do zasady, środki pieniężne. Niekiedy jednak środkami takimi mogą być również nieruchomości lub rzeczy ruchome. Ma to miejsce najczęściej wówczas, gdy środki funduszu pozyskiwane są z darowizn.
Jak już wcześniej wspomniałam, środki funduszu (zarówno w postaci pieniężnej, jak i rzeczowej) wyodrębnione na oddzielnym rachunku nie podlegają, co do zasady, egzekucji, zarówno sądowej, jak i administracyjnej. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy egzekucja prowadzona jest w związku ze zobowiązaniami funduszu, tj. zobowiązaniami zaciągniętymi w związku z prowadzeniem działalności socjalnej finansowanej z funduszu wobec osób uprawnionych, którym pracodawca przyznał świadczenia ze środków funduszu oraz osób i podmiotów, które realizują te świadczenia na podstawie umowy zawartej z pracodawcą.
Środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych podlegają zasadzie ciągłości. Oznacza to, że środki funduszu, które nie zostaną wykorzystane w danym roku kalendarzowym, a 31 grudnia tego roku nadal faktycznie istnieją, przechodzą na rok następny. Zasada ta obowiązuje również w stosunku do tych pracodawców, którzy, nie mając obowiązku utworzenia funduszu, wypłacają świadczenie urlopowe.
Niewykorzystane w roku kalendarzowym środki funduszu faktycznie istniejące 31 grudnia przechodzą na rok następny.
Nie przechodzą natomiast na rok następny odpisy na fundusz, które były jedynie naliczane, bez faktycznego przekazywania naliczonych środków na wyodrębniony rachunek.
Reguły gospodarowania środkami funduszu
Artykuł 10 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych stanowi, że. Oznacza to, że pracodawca nalicza odpisy na fundusz w określonej wysokości, odprowadza je na rachunek funduszu w ustawowym terminie oraz prawidłowo wykorzystuje zgromadzone tam środki. To ostatnie oznacza, że środki zgromadzone na rachunku funduszu są wykorzystywane zgodnie z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych oraz regulaminem tego funduszu. Administrowanie środkami funduszu, które ciąży na pracodawcy, oznacza, że to on zapewnić musi obsługę techniczną, kadrową i finansową niezbędną do funkcjonowania funduszu oraz ponosi odpowiedzialność za przestrzeganie przepisów ustawy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00