comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-11-12
Zamknięcie roku 2002
Zasady ogólne sporządzania rachunku zysków i strat
Rachunek zysków i strat stanowi część składową sprawozdania finansowego. Jest to zestawienie przychodów i zysków z jednej strony oraz przeciwstawnych im kosztów i strat z drugiej strony, a także obciążeń wyniku finansowego (podatek dochodowy i inne obciążenia), które tworzą wynik finansowy netto, ustalony metodą księgową (zysk netto lub strata netto), jako rezultat działalności prowadzonej przez jednostkę gospodarczą (art. 45 ust. 2 pkt 2 i art. 47 ust. 1 i 2 ustawy o rachunkowości).
W myśl przepisów ustawy o rachunkowości można prezentować informacje w rachunku zysków i strat w postaci porównawczej lub kalkulacyjnej.
W rachunku zysków i strat w postaci kalkulacyjnej nie prezentuje się kosztów w układzie rodzajowym, lecz wyłącznie w układzie kalkulacyjnym i ustala koszty wytworzenia sprzedanych produktów, wykazując oddzielnie koszty sprzedaży i koszty ogólnego zarządu. W jednostkach handlowych sporządzających rachunek zysków i strat w tej formie za koszty sprzedaży uważa się tak zwane koszty handlowe związane z prowadzeniem placówek handlowych. Sporządzanie rachunku zysków i strat w wariancie kalkulacyjnym jest możliwe, jeśli jednostka prowadzi ewidencję i rozliczenie kosztów tylko na kontach zespołu 5 (nie stosuje układu rodzajowego kosztów) lub na kontach zespołu 4 i równocześnie na kontach zespołu 5 z dalszym ich odniesieniem na zapasy produktów, koszt własny lub na wynik finansowy. W tym drugim przypadku (gdy koszty są ewidencjonowane i rozliczane z zastosowaniem kont zespołu 4 i zespołu 5) jednostka decyduje, jaki wariant sporządzania rachunku zysków i strat będzie stosować.
W układzie kalkulacyjnym występują następujące po sobie pozycje:
A. Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów
B. Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów
C. Zysk (strata) brutto ze sprzedaży (A-B)
D. Koszty sprzedaży
E. Koszty ogólnego zarządu
F. Zysk (strata) ze sprzedaży (C-D-E)
G. Pozostałe przychody operacyjne
Pozostało 92% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right