Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-01-07

Ryczałty w 2002 i 2003 r.

Styczeń to dla podatników ryczałtu jeden z najważniejszych miesięcy w roku. W tym okresie nasila się częstotliwość ich kontaktów z urzędami skarbowymi. Po pierwsze dlatego, że jest to miesiąc, w którym dokonuje się wyboru formy opodatkowania, z której podatnik zamierza korzystać w nowym roku. Po drugie - kontakty ryczałtowców z urzędem skarbowym nasilają się, ponieważ w styczniu podatnicy ryczałtu składają roczne zeznania (są to obecnie jedyne zeznania - wcześniej podatnicy składali także zeznanie półroczne) o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych PIT-28, a podatnicy karty podatkowej - informacje o wysokości składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego PIT-16A.

ROCZNE ROZLICZENIE PODATKU W BIZNESIE 1
Artur Nawrocki
Stan prawny na 2 stycznia 2003 r.
Zeznanie PIT-28 należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania podatnika do 31 stycznia roku następnego w stosunku do roku, za który jest składane (za rok 2002 do 31 stycznia 2003 r.). Po upływie roku podatkowego, do 31 stycznia, podatnik opodatkowany kartą podatkową zobowiązany jest złożyć we właściwym urzędzie skarbowym roczną informację o wysokości składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach (PIT-16A). Na tym jednak rozliczenia ryczałtowców się nie kończą. Warto bowiem pamiętać jeszcze o dwóch innych rodzajach formularzy składanych przez podatników ryczałtu: zeznaniu o wysokości uzyskanego przychodu, o którym mowa w art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach zryczałtowanych (formularz PIT-29), oraz o imiennej informacji rocznej o przychodach podatnika i pobranym ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych (formularz PIT-26R).
Obecnie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych regulowany jest przepisami ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2002 r. nr 200, poz. 1679 - dalej „ustawa o podatkach zryczałtowanych”). Jest to podstawowy akt prawny, z którego będziemy musieli korzystać przy wypełnianiu zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za 2002 r. (formularz PIT-28), zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, o którym mowa w art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach zryczałtowanych (formularz PIT-29), imiennej informacji rocznej o przychodach podatnika i pobranym ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych (formularz PIT-26R) czy wreszcie deklaracji o wysokości składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego (formularz PIT-16A).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00