Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-12-02

Zyski z Internetu w firmie

Wzrost znaczenia Internetu powoduje zwiększenie roli obrotu elektronicznego zarówno w sferze gospodarki, jak i prawa. Wciąż rosnący udział elektronicznej wymiany informacji wiąże się z postępującym procesem globalizacji. Internet wspomaga działalność gospodarczą prowadzoną przez przedsiębiorców, stanowi też narzędzie ułatwiające jej prowadzenie. Obecność w sieci przynosi określone korzyści - rozszerza możliwość poszukiwania określonych informacji handlowych, ułatwia kontakt z kontrahentami, konsumentami, organami administracji publicznej itp.

Rafał Stankiewicz
Stan prawny na 19 listopada 2003 r.
Rozwój w firmie technologii elektronicznych ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem gospodarczym i prawnym jest jednym z szeroko pojętych elementów strategii konkurencji, dzięki którym przedsiębiorcy są w stanie doprowadzić do maksymalizacji zysku. Przedsiębiorca, który nie wykorzystuje osiągnięć techniki związanych z elektroniczną wymianą informacji, ma utrudnioną możliwość osiągnięcia mocnej pozycji rynkowej.
Istotnym czynnikiem rozwoju handlu elektronicznego jest znajomość przepisów prawnych regulujących obrót elektroniczny. Tym bardziej, że ustawodawca zdecydował się przyjąć w tym zakresie kierunek zgodny z rozwojem tendencji europejskich.
Prawo a nowoczesne metody informatyczne
Przede wszystkim należy mieć na uwadze ustawę z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz.U. nr 130, poz. 1450 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. nr 124, poz. 1152). Kompleksowo reguluje ona kwestie związane z wprowadzeniem do obrotu prawnego podpisu elektronicznego, jako formy zastępczej dla podpisu własnoręcznego przy składaniu oświadczeń woli na odległość. Równie istotną kwestią wydaje się być zawieranie umów cywilnoprawnych przez Internet.
Z kolei zasady świadczenia usług drogą elektroniczną zostały określone w ustawie z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. nr 144, poz. 1204). Należy też wspomnieć o innej regulacji w tym zakresie, która może zainteresować przedsiębiorców - ustawie z dnia 5 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną opartą na dostępie warunkowym (Dz.U. nr 126, poz. 1068).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00