Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-11-30

Podatki w Unii Europejskiej

Zagadnienia prawa podatkowego w ramach regulacji unijnych mają ogromne znaczenie z punktu widzenia przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na wspólnym europejskim rynku. Polityka podatkowa stanowi bowiem istotny instrument w kształtowaniu wzrostu gospodarczego, ale może również stanowić, obok polityki celnej, instrument ukierunkowywania popytu na dobra krajowe i dyskryminowania towarów i usług pochodzących z innych państw. Stąd w ramach UE duże znaczenie mają zagadnienia związane z podatkami pośrednimi, tj. podatkiem od towarów i usług oraz akcyzą. Podatki te, stanowiące czynniki cenotwórcze, mają bowiem decydujące znaczenie dla kształtowania cen towarów i usług krajowych i zagranicznych, a tym samym stanowią w ramach Unii instrument, za pomocą którego gwarantowana jest swoboda przepływu towarów i usług oraz swoboda przepływu kapitału, a także likwidowane są bariery w rozwoju handlu w ramach wspólnego rynku.

Marcin Jakubaszek
Kancelaria Miller, Canfield, W. Babicki i Wspólnicy Spółka Komandytowa
Polscy przedsiębiorcy od 1 maja 2004 r. odczuli zmiany, jakie wystąpiły w regulacjach krajowych dotyczących podatku od towarów i usług oraz akcyzy. Wynikiem nowych regulacji jest wprowadzenie do systemu polskiego prawa podatkowego wielu instytucji, które nie funkcjonowały dotychczas w rzeczywistości gospodarczej. Na szczególną uwagę zasługują w tym zakresie regulacje dotyczące wewnątrzwspólnotowej dostawy i nabycia towarów za wynagrodzeniem. Biorąc pod uwagę fakt, iż zagadnienia podatkowe są na stałe wpisane w codzienną praktykę prowadzenia działalności gospodarczej, dużego znaczenia nabiera znajomość choćby podstawowych zagadnień związanych z prawem UE w tym zakresie.
Kształtowanie polityki podatkowej UE
Harmonizacja regulacji dotyczących zagadnień podatkowych stanowiła i stanowi obszar problematyczny w ramach polityk UE. Dzieje się tak z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze, kwestie podatkowe zawsze stanowiły obszar wyłącznej suwerenności władzy krajowej, stąd też w tym właśnie obszarze jakakolwiek ingerencja zewnętrzna jest negatywnie odbierana. Po wtóre, podejmowanie decyzji z tego obszaru wymaga jednomyślności wszystkich państw członkowskich.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00