Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-12-28

Korzyści z zatrudnienia w UE

Ostatnie kilkanaście lat to dla przedsiębiorców i pracodawców istna rewolucja. Zmieniło się w zasadzie wszystko: system polityczny, gospodarczy oraz obowiązujące nas prawo. 1 maja 2004 r., po wielu latach izolacji, wstąpiliśmy w struktury zjednoczonej Europy. To zaś niesie za sobą, poza licznymi przywilejami i uprawnieniami, szereg nowych obowiązków płynących wprost z rozporządzeń i dyrektyw Unii Europejskiej. Jako pełnoprawni członkowie Wspólnoty musimy tych obowiązków przestrzegać.

Daniel Kupryjańczyk, Piotr Polański
Stan prawny na 6 grudnia 2004 r.
Wiele regulacji dotyczy wprost pracodawców. Większość nowych europejskich norm i regulacji prawnych obowiązywała już przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Jest jednak spora grupa przepisów dotykających bezpośrednio pracodawców, która weszła w życie właśnie 1 maja 2004 r. Data ta stanowi ich swoisty „start” w polskim systemie prawnym. Te właśnie przepisy oraz wynikające z ich kilkumiesięcznego stosowania problemy chcielibyśmy Państwu przybliżyć. Koniec roku jest też dobrym momentem do przyjrzenia się zmianom w pozycji pracodawców w nowej rzeczywistości prawnej i ekonomicznej, a także perspektywom rozwoju.
Opracowanie, które macie Państwo przed sobą, stanowi kompendium wiedzy o nowych obowiązkach pracodawców w Polsce. Prezentujemy podstawowe zasady funkcjonowania rynku pracy w Europie i rozwiązania przyjęte w innych krajach członkowskich UE. Szeroko przedstawiamy orzecznictwo sądów międzynarodowych w sprawach pracowniczych oraz, co dla pracodawców wydaje się najistotniejsze, ostatnie zmiany w prawie pracy. Wszystko to z pewnością pomoże Państwu w prowadzeniu efektywnej i zyskownej działalności w nowych warunkach.
Swoboda przepływu pracowników i przedsiębiorczości w UE
Wynikająca z art. 39 i następnych Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (dalej: Traktat) swoboda przepływu pracowników, urzeczywistniająca podstawową zasadę swobodnego przepływu osób, służy zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Ci pierwsi mają bowiem szansę na zawodową realizację poza granicami własnego kraju, ci drudzy natomiast mogą liczyć na więcej rąk chętnych do pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00