Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-02-08

BHP w firmie

Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach
Jak zorganizować miejsce pracy?
PYTANIE:
Mam zamiar zorganizować kilka nowych stanowisk do pracy z komputerem. Czy prawo reguluje w jakiś sposób wymogi, które powinny one spełniać? Jak wyglądają przepisy BHP w biurze? - Marek J. z Krakowa
ODPOWIEDŹ:
Prawo szczegółowo reguluje organizację pracy w biurze. Każdemu pracownikowi musi Pan zapewnić odpowiednią powierzchnię, oświetlenie, temperaturę, a nawet wilgotność w pomieszczeniu.
WYJAŚNIENIE:
Po wejściu Polski do UE bardzo duży nacisk kładziony jest przez prawo na odpowiednie warunki pracy. Warto poznać niektóre regulacje nie tylko z uwagi na możliwość uniknięcia grzywny na wypadek kontroli, ale również dlatego, że zostały one skonstruowane tak, by zapewnić maksymalną efektywność pracy. Wiadomo, że pracownik wypoczęty i pracujący w dobrych warunkach wykonuje swe zadania lepiej. I tak - na każdego z pracowników jednocześnie zatrudnionych w pomieszczeniach stałej pracy powinno przypadać co najmniej 13 m wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2 m wolnej powierzchni podłogi (niezajętej przez urządzenia techniczne, sprzęt itp.). Wysokość pomieszczenia nie może być mniejsza niż 3 m. Może ona być obniżona w przypadku zastosowania klimatyzacji - pod warunkiem uzyskania zgody państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego (maksymalnie do 220 cm). W pokoju o pochyłym suficie wskazane wymagania stosujemy do średniej wysokości pomieszczenia, przy czym w najniższym miejscu jego wysokość nie może być mniejsza w świetle niż 1,9 m (licząc od poziomu podłogi do najniżej położonej części konstrukcyjnej sufitu). Pomiędzy pomieszczeniami nie należy wykonywać progów, chyba że warunki techniczne wymagają ich zastosowania. W takich przypadkach powinien Pan oznaczyć je w sposób widoczny. Pomieszczenia pracy, w których przebywają pracownicy, nie mogą być zamykane w sposób uniemożliwiający wyjście na zewnątrz. Po prostu w drzwiach nie powinno być np. samozatrzaskującego się zamka. Jeżeli istnieją względy wymagające zamykania pomieszczeń w czasie pracy przed osobami nieupoważnionymi, należy stosować przy drzwiach zamki uniemożliwiające wejście z zewnątrz, a jednocześnie umożliwiające wyjście z pokoju bez użycia klucza. W takiej sytuacji powinien Pan przewidzieć możliwość powiadamiania pracowników znajdujących się w takich pomieszczeniach o niebezpieczeństwie grożącym z zewnątrz (np. zamontować w pokoju głośnik).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00