Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-03-15

Opodatkowanie usług budowlanych

Nowe przepisy dotyczące podatku od towarów i usług, które zaczęły obowiązywać 1 maja 2004 r., mocno ograniczyły zakres stosowania stawek obniżonych i zwolnień. Było to odczuwalne zwłaszcza w kwestii materiałów budowlanych i sprzętu budowlanego, a także wielu rodzajów narzędzi.

Wzrost stawek VAT na materiały i sprzęt, co do zasady, nie miał wpływu na koszty działalności firm, ponieważ są one z reguły podatnikami VAT i podatek ten jest dla nich neutralny. Problemem, zwłaszcza w przypadku mniejszych przedsiębiorstw, mogło być natomiast wyłożenie wyższej kwoty na zapłatę VAT związanego z nabyciem materiałów i narzędzi, co może wiązać się z koniecznością wykorzystania kredytu obrotowego celem sfinansowania swoich dostaw.
Możliwości skorzystania z niższych stawek
Niewątpliwie wzrost stawek VAT na materiały budowlane, narzędzia czy sprzęt ogranicza popyt indywidualnych odbiorców, którzy nie dostają zwrotu tego podatku, nie będąc podatnikami VAT.
Należy pamiętać, że producenci i dostawcy muszą zapłacić podatek, nawet jeżeli nie otrzymali jeszcze zapłaty, w momencie wystawienia faktury, nie później niż 7 dni od momentu dokonania sprzedaży. Rozwiązanie to powoduje, że dodatkowo kredytują oni dostawy koniecznością odprowadzenia VAT.
Praktyka związana ze stosowaniem nowej ustawy i stanowisko Ministerstwa Finansów wywołały dużo zamieszania w kwestii opodatkowania montażu okien, w zależności od podmiotu wykonującego tę usługę.
Bardzo istotne zmiany zaszły także w opodatkowaniu gruntów, które obecnie objęte są tym podatkiem, a stawka zależy od budynku, który został na nim wybudowany.
Developerzy - w celu obniżenia stawki na prace wykończeniowe związane z dostawą nowych lokali - zdecydowali się świadczyć dodatkowe usługi. Poza dostawą samego lokalu oferują wykończenie mieszkania, obejmując towary i usługi z tym związane 7% stawką VAT. Podstawą do zastosowania tej stawki jest art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej: ustawa o VAT), który do 31 grudnia 2007 r. dopuszcza zastosowanie obniżonej do 7% stawki podatku w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą (np. okablowanie siecią telefoniczną i komputerową).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00