Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-05-16

Finansowanie spółek jest opodatkowane

Truizmem jest twierdzenie, że do prowadzenia działalności gospodarczej potrzebne są pieniądze. Konieczność odpowiedniego dofinansowania ma szczególne znaczenie przy rozpoczynaniu prowadzonej działalności lub w przypadku realizacji większych projektów inwestycyjnych.

Stan prawny na 25 kwietnia 2006 r.
Paweł Tomczykowski
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
Jest wiele metod pozyskiwania owego finansowania. Spośród dostępnych metod, tak w przypadku spółki osobowej, jak i spółki kapitałowej, najpopularniejsze jest wniesienie przez wspólników wkładów aportem lub w gotówce, pożyczka lub kredyt oraz - w przypadku spółki kapitałowej - wniesienie dopłat.
Praktyka wskazuje, że gdy spółce potrzebne są środki finansowe, w pierwszej kolejności nasza myśl biegnie ku wspólnikom. Nie zawsze jednak finansowanie przez wspólników jest najkorzystniejsze z perspektywy konsekwencji podatkowych. Należy bowiem pamiętać, że wszelkie warunki finansowania powinny być ustalane na poziomie rynkowym. W naszej publikacji szczegółowo przedstawiamy podatkowe aspekty poszczególnych metod finansowania spółek, ze szczegółowym uwzględnieniem spółki z o.o.
Spółki osobowe
Spółki osobowe to: spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna. Najpopularniejsze spółki osobowe to spółka cywilna i jawna, i to na nich się skoncentrujemy.
Spółka cywilna uregulowana jest w art. 860-875 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2005 r. nr 172, poz. 1438).
Przez umowę spółki cywilnej wspólnicy zobowiązują się do osiągnięcia „wspólnego celu gospodarczego” przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów (art. 860 § 1 k.c.). Z chwilą utworzenia spółki dochodzi do powstania majątku utworzonego przez wkłady wspólników i powiększonego w okresie działalności spółki majątku będącego wspólnym majątkiem wspólników. Współwłasność tego odrębnego i przeznaczonego na określony cel gospodarczy majątku nie jest przy tym współwłasnością w częściach ułamkowych, lecz współwłasnością łączną wspólników spółki cywilnej (tzw. prawo niepodzielnej ręki), opierającą się na szczególnym stosunku osobistym łączącym wspólników. Konsekwencją tego osobistego stosunku jest:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00