Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-07-11

Jak przekształcić spółkę?

Prowadząc biznes, często musimy zachować elastyczność w działaniu. Podczas tej gimnastyki nierzadko decydujemy o przekształceniu formy prawnej, na której oprzemy naszą dalszą aktywność. Zmiany są różne, ale patrząc na praktykę, szczególnej doniosłości nabierają: przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną oraz przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. To pierwsze, bo polega na istotnej jakościowo zmianie podstawy współpracy (samodzielna spółka w miejsce umowy cywilnej) i w pewnych przypadkach jest po prostu obowiązkowe. To drugie, bo spółka jawna ma największe poważanie spośród spółek osobowych, a spółka z o.o. to najpopularniejsza w ogóle forma prowadzenia działalności gospodarczej.

Stan prawny na 1 czerwca 2006 r.
Daniel Kupryjańczyk
Z cywilnej w jawną
Na wstępie warto przypomnieć, czym tak naprawdę jest nasza spółka cywilna, z formą której chcemy albo musimy się rozstać, oraz czym będzie spółka jawna, która za chwilę powstanie w jej miejsce.
Spółka cywilna stanowi w istocie umowę cywilnoprawną, na podstawie której wespół z innymi osobami zobowiązaliśmy się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Ma zatem ta umowa ułatwić nam prowadzenie biznesu z innymi osobami. Jako zwykła umowa czy - mówiąc bardziej naukowo - jako „węzeł obligacyjny” spółka cywilna nie stanowi podmiotu praw i obowiązków (wyjąwszy status podatnika VAT). Nie ma zatem swojego majątku, nie występuje w sądzie, próżno szukać jej też w rejestrze przedsiębiorców. Te wszystkie przymioty posiadają natomiast jej poszczególni wspólnicy - to ich się pozywa i to oni pozywają, to do nich należy majątek wyodrębniony w związku z działaniem spółki, to oni wreszcie są traktowani jako przedsiębiorcy.
Z kolei spółka jawna to już odrębny i samodzielny, choć pozbawiony osobowości prawnej podmiot. Może on we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywanym. Spółka jawna to wreszcie przedsiębiorca, który prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Warto przy tym jednak pamiętać, że za jej zobowiązania odpowiadają także - i to całym swoim majątkiem - wspólnicy spółki. Egzekucja z ich majątków będzie jednak możliwa, gdy nieskuteczna okaże się egzekucja wymierzona w majątek samej spółki.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00