Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-08-29

Jak prowadzić działalność spółki z o.o.

Spółka z o.o. jest najczęstszą formą, w jakiej obecnie funkcjonują w Polsce małe i średnie przedsiębiorstwa. Decyzja co do utworzenia spółki z o.o. zależy od tego, jaki rodzaj działalności chcemy prowadzić.

Stan prawny na 7 sierpnia 2006 r.
Barbara Wróbel-Trzeciak
pgp@infor.pl
Założenie i prowadzenie spółki z o.o. wymaga już odpowiedniego kapitału. Konieczne jest zgromadzenie minimalnego kapitału w wysokości 50 000 zł. Wartość minimalna jednego udziału to 50 zł. Każdy ze wspólników musi wnieść wkład, który ma wartość majątkową, co oznacza, że nie może być w tej spółce wspólnikiem osoba, która oferuje jedynie własną pracę na rzecz spółki.
Natomiast samo prowadzenie spółki z o.o. wymaga pełnej rachunkowości, do czego z kolei konieczne jest zatrudnienie księgowego lub firmy świadczącej takie usługi. Należy zatem liczyć się z dodatkowymi obowiązkami i kosztami.
W stosunku do spółek z o.o. o wiele bardziej skomplikowana jest w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością sytuacja, jeśli wspólnicy chcą zakończyć jej działalność. Nie wystarczy bowiem samo rozwiązanie spółki umową i wykreślenie z rejestru przedsiębiorców. Przedtem należy przeprowadzić sformalizowane postępowanie likwidacyjne.
Oczywiście prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z o.o. niesie za sobą również korzyści dla jej wspólników. Wspólnicy w tej spółce są całkowicie wolni od odpowiedzialności za jej zobowiązania. Ryzykują jedynie wniesionymi wkładami - gdyby działalność się nie powiodła, nie odzyskają całości wniesionych wkładów. Wobec swoich kontrahentów spółka sama odpowiada za zaciągnięte zobowiązania, a ewentualna egzekucja może być prowadzona tylko z majątku spółki, a nie z majątków własnych wspólników.
Założenie spółki z o.o.
Spółkę z o.o. mogą utworzyć osoby fizyczne, a także osoby prawne. Jedynym ograniczeniem jest zakaz tworzenia jednoosobowej spółki z o.o. przez inną jednoosobową spółkę z o.o.
Zgodnie z art. 163 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2006 r. nr 133, poz. 935), aby powstała spółka z o.o., przyszli wspólnicy, zwani założycielami, muszą zawrzeć umowę spółki oraz zgromadzić odpowiednie środki, jakie będą potrzebne do jej funkcjonowania, a następnie dokonać wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Dopiero z chwilą dokonania wpisu przez sąd spółka z o.o. zaczyna istnieć jako osoba prawna.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00