Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-10-17

Jak prowadzić biuro rachunkowe

Prowadzenie ksiąg rachunkowych w ramach usług wykonywanych na zlecenie podmiotów gospodarczych jest licencjonowane. Księgi rachunkowe można prowadzić usługowo tylko z uprawnieniami potwierdzonymi certyfikatem Ministerstwa Finansów. Nie oznacza to, że tylko osoba posiadająca taki certyfikat może założyć i prowadzić biuro rachunkowe. Biuro w formie spółki cywilnej mogą założyć m.in. osoby fizyczne nieposiadające certyfikatu oraz osoby prawne, ale pod warunkiem, że zatrudnią pracowników z certyfikatem.

Stan prawny na 3 października 2006 r.
Wiesława Kwiatkowska
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
W „Poradniku” postaramy się przedstawić aspekty obsługi firm i podatników przez biura. Obsługują one zróżnicowanych podatników, w związku z tym zakres świadczonych przez nie usług jest różny. Z pewnością olbrzymie znaczenie ma to, z czym petent zwraca się do biura rachunkowego, jakiej usługi oczekuje. Wciąż najczęstsze są zlecenia na prowadzenie ksiąg od podatników, którzy są właścicielami przedsiębiorstw mniejszych rozmiarów. Zarówno zakres umowy z biurem, liczba załączników do tej umowy, wysokość wynagrodzenia, jak i inne elementy współpracy uzależnione są więc od zakresu usług. Zleceniodawcami w zakresie prowadzenia rachunkowości mogą być zarówno przedsiębiorcy - osoby fizyczne prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą, jak i spółki cywilne, jawne i komandytowe. Księgi do prowadzenia przez biuro mogą oddać też spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Coraz częściej zdarza się też, że usługę taką zlecają stowarzyszenia i fundacje. „Poradnik” stanowi przydatne vademecum, wskazując metody, sposoby i podstawy prawne sprawnego prowadzenia biura.
Wiele emocji ciągle jeszcze budzi prawo do prowadzenia podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów. Często Czytelnicy zwracają się z pytaniem, czy mogą powierzyć prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów osobie niemającej uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Natomiast osoby, które czują się na siłach prowadzić takie księgi, pytają, czy mogą to robić np. na podstawie umowy zlecenia z klientem bez uprawnień na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, bo przecież podatkowa księga przychodów i rozchodów to nie księgi rachunkowe. Niestety, mimo że podatkowa księga przychodów i rozchodów jest dosyć prostym urządzeniem księgowym, nie wolno jej prowadzić bez uprawnień. Aby osoby nieposiadające licencji na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych mogły prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, muszą posiadać uprawnienia doradcy podatkowego. W myśl art. 81 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 9, poz. 86 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2005 r. nr 10, poz. 66), osoby wykonujące czynności doradztwa podatkowego bez uprawnień podlegają grzywnie do 50 000 zł.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00