Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-04-29

Jak zgodnie z prawem zatrudnić pracownika

Zatrudnienie nowego pracownika to proces, który powinien być wykonany prawidłowo. Łączy się to z prawami i obowiązkami zarówno po stronie przyszłego pracownika, jak i pracodawcy. Często etapy te są kłopotliwe - zdarza się, że pracodawca zatrudnia pierwszy raz albo pracownik jest zatrudniany po raz pierwszy. Strony powinny też znać przepisy prawa pracy, ubezpieczeń społecznych czy ochrony danych osobowych. W "Temacie na zamówienie" staramy się opisać poszczególne etapy przyjęcia do pracy i formalności z tym związane.

PAWEŁ MALINOWSKI

Stan prawny na 29 marca 2011 r.

Rekrutacja

Proces rekrutacji zostaje zwykle zapoczątkowany poprzez rozpoznanie na rynku pracy i określenie, jakiego rodzaju pracownik jest potrzebny. Zwykle wolne miejsce powstaje albo na miejsce poprzedniego pracownika, albo gdy zostaje stworzona nowa komórka organizacyjna. Przyszły pracodawca może rozpocząć proces zatrudniania od podania informacji o wolnym stanowisku (np. ogłoszenia w prasie). W owej informacji powinno zostać określone, jaki pracownik jest potrzebny (proponowane stanowisko, szczegółowe wymagania, określone predyspozycje). Po złożeniu ofert przez potencjalnych pracowników - pracodawca może wybrać, który mu odpowiada i po przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej - podjąć decyzję o zatrudnieniu. Na etapie negocjacji w sprawie pracy strony powinny ustalić wszystkie warunki, na jakich ma nastąpić zatrudnienie. Wynik negocjacji zawarty zostaje w umowie o pracę. Strony uzgadniają również, jaki rodzaj umowy zawrą - zwykle jednak decyduje o tym pracodawca.

Forma zatrudnienia

Informacja o formie zatrudnienia może być umieszczona już w ogłoszeniu o pracę. Pozwala to wyeliminować osoby, które nie chcą być zatrudnione na podstawie np. umowy cywilnoprawnej.

Przepisy prawa dają pracodawcom możliwość stosowania wielu form zatrudniania pracowników. Najpopularniejsze to i . Wybór formy zatrudnienia pozostawiony jest pracodawcy i zwykle jest określany przez potrzeby firmy. Umowa o pracę jest uregulowana ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm., dalej "k.p."), natomiast umowy cywilnoprawne przepisami Kodeksu cywilnego - ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm., dalej "k.c. ").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00