Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2020-04-13

Nowy JPK_VAT w pytaniach i odpowiedziach

Choć nowe przepisy dotyczące JPK_VAT jeszcze nie weszły w życie, już zdążyły zasiać wiele wątpliwości wśród podatników. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w tym zakresie.

1. Odpowiedzi na pytania dotyczące nowego pliku JPK_VAT udzielone przez Ministerstwo Finansów

Na stronach internetowych Portalu Podatkowego dostępne są opracowane przez Ministerstwo Finansów odpowiedzi na pytania dotyczące nowego pliku JPK_VAT. Oto niektóre z tych odpowiedzi.

1.1. Kody GTU a WNT i zakupy z odwrotnym obciążeniem

Czy kody grup towarów i usług GTU służące do oznaczenia pozycji w ewidencji sprzedaży należy również stosować do transakcji zakupu skutkujących pojawieniem się VAT należnego?

Odpowiedź MF: Kody grup towarów i usług służące do oznaczania w nowym JPK_VAT z deklaracją pozycji w ewidencji sprzedaży (od GTU_01 do GTU_13) nie mają zastosowania do nabyć, które u podatnika będącego nabywcą skutkują zapisami po stronie sprzedażowej (np. WNT czy import usług).

1.2. Kody GTU a WNT i ulga na złe długi

Czy kody grup towarów i usług GTU służące do oznaczenia pozycji w ewidencji sprzedaży należy również stosować do korekty dokonanej zgodnie z art. 89a ust. 1 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług?

Odpowiedź MF: W przypadku korekty podstawy opodatkowania oraz podatku należnego dokonanej zgodnie z art. 89a ust. 1 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług oznaczeń kodów grup towarów i usług GTU nie stosuje się.

1.3. Kody GTU a raporty fiskalne

Czy przy wprowadzeniu do nowego JPK_VAT z deklaracją miesięcznego raportu sprzedaży z kasy rejestrującej należy odznaczać poszczególne grupy towarów i usług według symboli GTU_01-GTU_13?

Odpowiedź MF: Oznaczenia dostaw towarów i świadczenia usług GTU nie dotyczą zbiorczych informacji o sprzedaży ewidencjonowanej na kasie rejestrującej.

1.4. Korekta poprzednio przesyłanych plików JPK_VAT

We wrześniu 2020 r. u podatnika zaistniała konieczność złożenia korekty JPK_VAT za luty 2020 r. Jakiego wariantu schemy JPK_VAT należy użyć do korekty JPK_VAT za luty 2020 r.?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00