Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-01-10

Kiedy i gdzie trzeba opłacić pełnomocnictwo?

Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej nie zależy od rodzaju ani od zakresu udzielonego pełnomocnictwa. Obowiązek ten powstaje wraz ze złożeniem dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa, w tym pełnomocnictwa substytucyjnego, odpowiednio jego odpisu, wypisu lub kopii, w postępowaniu sądowym albo w sprawie z zakresu administracji publicznej, pod warunkiem że jest on składany w celu wykazania umocowania pełnomocnika do działania w danej sprawie.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 225, poz. 1635 ze zm.; dalej: u.o.s.), opłacie skarbowej podlega złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii - w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym. Dodatkowo, art. 1 ust. 2 u.o.s. stanowi, że opłacie skarbowej podlega złożenie tego rodzaju dokumentu w podmiocie innym niż organ administracji rządowej i samorządowej, w związku z wykonywaniem przez ten podmiot zadań z zakresu administracji publicznej. Artykuł 6 ust. 1 pkt 4 u.o.s. wskazuje natomiast, że obowiązek zapłaty opłaty skarbowej od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz od jego odpisu, wypisu lub kopii powstaje z chwilą złożenia dokumentu w organie administracji publicznej, sądzie lub podmiocie, o którym mowa w art. 1 ust. 2 u.o.s. Ustawa o opłacie skarbowej określa także wyłączenia oraz zwolnienia z obowiązku zapłaty opłaty skarbowej.

W kontekście ww. regulacji odpowiedź na pytanie - kiedy trzeba opłacić pełnomocnictwo, zależy, po pierwsze, od znaczenia użytych w u.o.s. wyrażeń: pełnomocnictwo, złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury, odpowiednio: odpis, wypis, kopia oraz złożenie odpisu, wypisu lub kopii dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury. Po drugie, od tego, czy złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury, odpowiednio jego odpisu, wypisu lub kopii, następuje w sprawie z zakresu administracji publicznej albo w postępowaniu sądowym. Po trzecie, od tego, czy w konkretnym przypadku złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury, odpowiednio jego odpisu, wypisu lub kopii, mieści się w katalogu wyłączeń albo zwolnień z obowiązku zapłaty opłaty skarbowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00