Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-01-06

Amortyzacja budynku warsztatowo-mieszkalnego wybudowanego we własnym zakresie w 1960 r.

Amortyzacja budynku warsztatowo-mieszkalnego wybudowanego we własnym zakresie w 1960 r.

Jak wyodrębnić do obliczenia amortyzacji z wartości całej zakupionej nieruchomości wartość części warsztatowej budynku (prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych)?

Problematyka poruszona w pytaniu regulowana jest przez postanowienia zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz w obowiązujących od 1 stycznia 2001 r. zmienionych przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednak ustawodawca daje możliwość wyboru przez podatników metody oraz stawek amortyzacyjnych w zależności m.in. od daty oddania do używania określonego środka trwałego, o czym niżej.

Przepisy rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych zawierają definicję oraz unormowania określające rodzaje środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, sposoby określania ich wartości początkowej, sposoby dokonywania odpisów, prowadzenia stosownych ewidencji, a także wykaz rocznych stawek amortyzacyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00