Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-08-04

Kredyt kupiecki w podatku dochodowym

Kredyt kupiecki w podatku dochodowym

Pojęciu „kredyt kupiecki” bywają nadawane różne znaczenia. Niekiedy jest ono rozumiane jako udzielanie pożyczki pomiędzy przedsiębiorcami („kupcami”). W tym znaczeniu kredyt kupiecki został ujęty np. w wyroku NSA z 13 lipca 1995 r. (sygn. akt SA/Sz 482/95). Przedmiotem niniejszego artykułu będzie jednak kredyt kupiecki pojmowany jako odroczenie wykonania zobowiązania.

Kredyt kupiecki może być rozumiany jako udzielenie przez wierzyciela zgody na późniejsze wykonanie zobowiązania. Jako taki kredyt kupiecki może mieć postać:

n

odroczenia zapłaty za zgodą wierzyciela – już po zawarciu umowy, na mocy odrębnej czynności prawnej, lub

n

zgody wierzyciela na wykonanie zobowiązania w terminie odbiegającym od zwyczajowo przyjętego – stanowiącej cześć umowy w momencie jej zawierania.

W nauce prawa wyróżnia się także trzecie znaczenie pojęcia „kredyt kupiecki” – jest nim zgoda wierzyciela na przyjęcie w miejsce zapłaty prywatnego papieru wartościowego (weksla). Weksel stanowi w tym przypadku substytut pieniądza. Wystawienie weksla powoduje umorzenie zobowiązania będącego podstawą do jego wystawienia. Zapłata wekslem o tyle mieści się w pojęciu „kredytu kupieckiego”, że w rezultacie takiej zapłaty dłużnik nie jest zobowiązany do zapłaty w pieniądzu.

Konkludując można przyjąć, że kredyt kupiecki stanowi przyjęcie zamiast zapłaty w pieniądzu zapłaty prywatnym papierem wartościowym bądź też odroczenie zapłaty za zgodą wierzyciela lub ustanowienie w umowie dłuższego niż zwyczajowy terminu wykonania zobowiązania.

Poniżej rozważane będzie pojęcie kredytu kupieckiego w drugim znaczeniu – jako odroczenie wykonania zobowiązania, udzielone przez wierzyciela. Pominiemy natomiast omówienie skutków zwłoki (opóźnienia) dłużnika.

Kredyt kupiecki w przepisach prawa prywatnego

Z przedstawionych rodzajów kredytu kupieckiego w przepisach prawa prywatnego wspomniane zostało jedynie odroczenie wykonania zobowiązania, udzielone przez wierzyciela odpłatnie lub nieodpłatnie. Brak jest wzmianki w przepisach o ustaleniu przez strony w umowie terminu wykonania zobowiązania korzystniejszego niż powszechnie przyjęte w obrocie. Przepisy prawa prywatnego pozostawiają to woli stron, przy zastrzeżeniu powszechnie obowiązujących regulacji dotyczących np. wyzysku czy też klauzul niedozwolonych w stosunkach z konsumentami itd.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00