Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-05-11

Sposoby szybszej amortyzacji

Ustawodawca ograniczył możliwość jednorazowego zaliczania w koszty uzyskania przychodów wydatków inwestycyjnych. Wydatki te stanowią zwykle duże obciążenie finansowe podatnika. Podatkowe rozliczenie tych wydatków zostało jednak rozciągnięte w czasie, czyli zmniejszenie podstawy opodatkowania dokonywane jest w formie comiesięcznych odpisów amortyzacyjnych odpowiadających tylko niewielkiej części poniesionych przez podatnika wydatków. Możliwość szybszego zaliczania wydatków w koszty uzyskania przychodów ma szczególnie istotne znaczenie dla podatnika. Dlatego też warto zapoznać się z przyspieszonymi metodami amortyzacji, ponieważ pozwalają one na szybsze zgromadzenie wolnych środków pieniężnych.
W art. 16i ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej updop) oraz w art. 22i ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej updof) zaprezentowano metodę liniowej amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Metoda liniowa polega na tym, że przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w wykazie tych stawek (załączniki nr 1 do updop i updof) dokonuje się odpisów w równych ratach co miesiąc, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dany środek lub wartość przyjęto do używania, do końca tego miesiąca, w którym nastąpi zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z wartością początkową środka trwałego lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto albo stwierdzono ich niedobór.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00