Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-08-31

Rozliczenie kosztów uzyskania przychodów z najmu

W nr 34 „Serwisu FK” przedstawiliśmy Czytelnikom zasady rozliczania przychodów osiąganych przez podatników będących właścicielami wynajmowanych rzeczy. Przychody te mogą zostać zmniejszone o wszystkie wydatki, które przyczyniły się do ich osiągnięcia. Jakie to wydatki - o tym w niniejszym opracowaniu.

Przy kwalifikowaniu poniesionych wydatków podatnik musi się kierować ogólną zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 updof. Oznacza to, iż podatnik ma możliwość odliczenia od przychodów wszelkich kosztów ich uzyskania, pod warunkiem że mają one związek z osiąganym przychodem, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na jego wysokość.
W przypadku wynajmującego kosztem uzyskania przychodów są te wydatki, które zostały poniesione w celu uzyskania czynszu, czyli przychodu z najmu. Jak stwierdziło Ministerstwo Finansów w piśmie z 15 marca 1996 r. (nr PO 2/2-10204/01662/95): w przypadku osiągania przychodów z najmu budynku (lokalu) mieszkalnego kosztami uzyskania są udokumentowane kwoty wydatkowane przez wynajmującego w związku z utrzymaniem przedmiotu najmu, np. na korzystanie z obsługi prawnej, remonty, administrację budynku, odpisy amortyzacyjne od budynku mieszkalnego przeznaczonego na wynajem.
Ponadto kosztem może być podatek od nieruchomości, ubezpieczenie, zakup wyposażenia, koszty obsługi przedmiotu najmu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00