Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-10-12

Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych

5 września 2002 r. została opublikowana ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (nowela). Wprowadzona na jej podstawie korekta zasad opodatkowania osób fizycznych jest pierwszym etapem rządowego programu wspierania przedsiębiorczości. W związku tym problematyka obowiązków podatkowych osób prowadzących działalność gospodarczą ma charakter wiodący w omawianej nowelizacji. Ponadto ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie pewnych zmian dotyczących przychodów pochodzących z innych źródeł.
Opracowanie to ma na celu przedstawienie najważniejszych zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych. Omawiane zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2003 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących preferencyjnej amortyzacji, które weszły w życie z dniem opublikowania noweli, czyli 5 września 2002 r.
Przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej
Zgodnie z art. 14 updof za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się przychód należny. Dotychczas obowiązujące przepisy nie wyjaśniały tego pojęcia. Nowelizacja zawiera próbę jednoznacznego określenia momentu uzyskania przychodu należnego. Za datę powstania przychodu należnego uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło:
1) wydanie rzeczy, zbycie praw majątkowych oraz dostarczenie wszelkiej postaci energii, lub
2) wykonanie usługi, lub
3) w pozostałych przypadkach - otrzymanie zapłaty za wykonanie świadczenia.
Od reguły tej wprowadza się następujące wyjątki:
• w przypadku dokonania przez podatnika eksportu - za datę osiągnięcia przychodu należnego uważa się określoną w dokumencie odprawy celnej i potwierdzoną przez organ celny datę wywozu przedmiotu eksportu poza granicę,
• za moment osiągnięcia przychodu z tytułu umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze (związanych z działalnością gospodarczą) uważa się dzień wymagalności świadczeń (czynsz) wynikających z umowy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00