Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-11-30

KOMENTARZ DO ZMIAN W USTAWIE

Czy tworzyć fundusz socjalny czy zrezygnować z niego?

Konsekwencje finansowe zmian od 1 stycznia 2003 r.
Utrzymująca się recesja gospodarcza zmusza wszystkich uczestników rynku do podejmowania wspólnych, niezbędnych działań w celu przywrócenia wzrostu ekonomicznego - podstawowego czynnika łagodzenia najpoważniejszego problemu społecznego, jakim jest sięgające prawie 18% bezrobocie. W kwietniu 2002 r. trafił pod obrady Sejmu pakiet złożony z wielu propozycji rozwiązań prawnych nazwany „Przede wszystkim przedsiębiorczość”, którego celem jest wprowadzenie mechanizmów sprzyjających rozwojowi gospodarczemu poprzez ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, a tym samym w tworzeniu nowych i utrzymaniu istniejących miejsc pracy. Ułatwienia te oznaczają przede wszystkim możliwość redukcji niektórych kosztów przedsiębiorcy w sferze finansowej, podatkowej, a także w sferze stosunków pracy. Szczególnie te ostatnie są newralgiczne społecznie, ponieważ dotyczą milionów zatrudnionych osób.
Tak zwane koszty pracy stanowią jeden z najpoważniejszych elementów kosztów działalności firm w ogóle, w szczególności małych firm, które zatrudniają niewielką liczbę pracowników. Obowiązujące rozwiązania kodeksowe są niekiedy kosztowne i dlatego zmiany w przepisach prawa pracy okazały się konieczne.
Jednym z elementów kosztów pracy, mającym swoje źródło w art. 16 Kodeksu pracy, są obowiązki związane ze sprawowaniem opieki socjalnej nad pracownikami, określone w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Obowiązkowe tworzenie specjalnego funduszu na działalność socjalną lub wypłacanie przez niektórych pracodawców świadczenia urlopowego (w przypadku małych pracodawców) stanowi poważny wydatek. W związku z tym zmiany w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych stały się częścią ustawy z 26 lipca 2002 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw, będącej realizacją jednego z elementów pakietu „Przede wszystkim przedsiębiorczość”.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00