Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-04-12

Zamknięcie ksiąg rachunkowych za 2002 r. - relacja z dyżuru

1. Dlaczego należności i zobowiązania krótkoterminowe są w bilansie podzielone na wymagalne do 12 miesięcy i powyżej 12 miesięcy? Czy należności i zobowiązań o okresie wymagalności powyżej 12 miesięcy nie należy wykazywać jako długoterminowych?

Dyżur ekspertów: Przedstawiamy relację z dyżuru ekspertów, jaki odbył się 5 marca br. w redakcji „Serwisu FK” i dotyczył problemów związanych z zamknięciem ksiąg rachunkowych za 2002 r., m.in. należności i zobowiązań z tytułu dostaw i usług, rozliczania straty bilansowej, odsetek za zwłokę, rozliczania delegacji służbowych, odpisów na ZFŚS itp.
Definicja należności krótkoterminowych została zawarta w art. 3 ust. 1 pkt 18 ustawy o rachunkowości.
Należności krótkoterminowe obejmują ogół należności z tytułu dostaw i usług oraz całość lub część należności z innych tytułów (nie zaliczonych do aktywów finansowych), które stają się wymagalne w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego.
Podobna definicja, zawarta w art. 3 ust. 1 pkt 22, dotyczy zobowiązań krótkoterminowych, przez które rozumie się ogół zobowiązań z tytułu dostaw i usług, a także całość lub tę część pozostałych zobowiązań, które stają się wymagalne w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego.
Jak wynika z przytoczonych definicji, należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług są zawsze zaliczane do krótkoterminowych, bez względu na okres wymaganej zapłaty i tylko te należności i zobowiązania są wykazywane w bilansie z podziałem na wymagalne do 12 miesięcy i powyżej 12 miesięcy.
2. Jak należy ująć w bilansie fakturę na zakup środka trwałego wystawioną w grudniu 2002 r., która została zapłacona w marcu 2003 r., natomiast środek trwały do końca marca nie został dostarczony?
W opisanej sytuacji w 2002 r. praktycznie nie doszło do żadnej transakcji. Wystawienie faktury przez kontrahenta było w zasadzie czynnością pozorną. Skoro towar nie został dostarczony do końca marca następnego roku, tj. do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych za 2002 r., operacja ta, moim zdaniem, nie powinna znaleźć żadnego odzwierciedlenia w księgach roku 2002.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00