Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-09-06

Podstawowe sposoby finansowania spółki z o.o. - kapitał własny, dopłaty, pożyczki

Finansowanie spółki z o.o.: Zasadniczym źródłem finansowania spółki z o.o. jest jej kapitał zakładowy. Pokrycie kapitału zakładowego jest obowiązkowe i następuje przez wniesienie wkładów. Wspólnicy mogą również wnosić dopłaty, które zasilają kapitał zapasowy spółki. Możliwość wniesienia dopłat musi być przewidziana w umowie spółki. Inną formą finansowania spółki jest udzielenie jej pożyczki przez wspólnika. Przepisy dotyczące umowy pożyczki reguluje Kodeks cywilny.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest osobą prawną tworzoną przez jedną albo więcej osób w każdym prawnie dopuszczalnym celu. Aby działalność spółki mogła być prowadzona skutecznie, należy wyposażyć ją w odpowiednie środki majątkowe. Podstawowym sposobem finansowania spółki jest wniesienie wkładów na poczet kapitału zakładowego. Pokrycie kapitału zakładowego jest obowiązkowe. Ponadto Kodeks spółek handlowych przewiduje możliwość wnoszenia przez wspólników dopłat. Poza instrumentami określonymi w Kodeksie wspólnicy często wykorzystują umowę pożyczki jako sposób udostępnienia spółce środków finansowych. Dokonanie wyboru formy finansowania spółki prowadzi do powstania odmiennych skutków prawnych, podatkowych i rachunkowych.
Kapitał zakładowy
Wniesienie kapitału
Kapitał zakładowy spółki to podstawa materialna jej funkcjonowania. O wysokości kapitału zakładowego decydują wspólnicy w umowie spółki. Zgodnie z postanowieniami Kodeksu jego wartość powinna wynosić co najmniej 50 000 zł.
Wyróżniamy dwa sposoby pokrycia kapitału zakładowego: wkładem pieniężnym oraz wkładem niepieniężnym (aport). W formie aportu najczęściej wnoszone są do spółki ruchomości, nieruchomości, zbywalne prawa majątkowe, przedsiębiorstwa oraz Umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot aportu, osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów. Spółka z o.o. jest osobą prawną, wniesione do spółki wkłady stają się zatem jej własnością. Kapitał zakładowy musi być pokryty przed zgłoszeniem spółki do rejestracji.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00