Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-10-11

Amortyzacja komputerów i sieci komputerowych

Amortyzacja komputerów i oprogramowania: Do celów podatkowych wydatki poniesione na sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem (w tym również podłączony w sieci) można zaliczać do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej w sposób bezpośredni lub pośredni, poprzez odpisy amortyzacyjne. Jeśli wartość komputera (oprogramowania) przekracza 3500 zł, a przewidywany przez podatnika okres jego używania będzie dłuższy niż rok, komputer (oprogramowanie) należy amortyzować, przy czym odpisy amortyzacyjne, zgodne z Wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych, stanowią koszt uzyskania przychodu. Jeśli wartość komputera (oprogramowania) nie przekracza 3500 zł, sprzęt ten, jako środek trwały, można zamortyzować jednorazowo w momencie przekazania go do używania bądź cenę jego zakupu wpisać bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu nie zaliczając sprzętu do środków trwałych (oprogramowania - do wartości niematerialnych i prawnych).
Zarówno komputery, jak i programy komputerowe należą do najbardziej rozpowszechnionych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
Zasady, jakimi należy się kierować przy określaniu ich wartości początkowej oraz metody amortyzacji, są określone w przepisach obu ustaw o podatkach dochodowych - od osób fizycznych (zwanej dalej updof) w art. 22a-22o oraz od osób prawnych (zwanej dalej updop) w art. 16a-16m. Odpisy amortyzacyjne odzwierciedlają zużycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności. Odpisy te będą uznane za koszt uzyskania przychodów m.in. pod warunkiem, że środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, od których dokonuje się odpisów, zostaną wprowadzone do odpowiednich ewidencji.
Za środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne uznaje się m.in. składniki majątku wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu, których przewidywany okres używania jest dłuższy niż rok.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00