Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-12-06

Rozliczanie i konsekwencje finansowe pracy tymczasowej

Praca tymczasowa: Od nowego roku zacznie obowiązywać ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Reguluje ona zasady zatrudniania przez agencje pracy tymczasowej pracowników do wykonywania pracy tymczasowej (tj. o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym) na rzecz pracodawcy użytkownika. Pracownik tymczasowy jest zatrudniany przez agencję pracy tymczasowej na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy. Pracodawca użytkownik „wynajmujący” pracowników tymczasowych ma dzięki temu możliwości zmniejszenia wydatków związanych z zatrudnieniem.
JAK ROZLICZAĆ PRACĘ TYMCZASOWĄ - NOWE ZASADY
Praca tymczasowa to coraz bardziej popularna w Polsce instytucja rynku pracy. Polega ona na wykonywaniu przez określony czas przez pracownika tymczasowego na rzecz danego pracodawcy użytkownika zadań o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym, na zastępstwo itp. Pracę tymczasową oferują specjalnie do tego tworzone agencje pracy tymczasowej występujące w roli pracodawcy dla pracownika tymczasowego.
Od 1 stycznia 2004 r. zaczną obowiązywać przepisy ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, co oznacza, że od przyszłego roku zatrudnienie pracownika tymczasowego będzie musiało odbywać się z zachowaniem zasad określonych w tej ustawie. Wprowadza ona do polskiego systemu prawnego nowe mechanizmy świadczenia pracy i zatrudniania pracowników - tzn. pracy tymczasowej i pracowników tymczasowych. Koncentrując się na zasadach zatrudniania pracowników reguluje podstawowe zasady, według których pracodawca - agencja pracy tymczasowej - będzie mógł zatrudniać pracowników w celu skierowania ich do innych pracodawców - użytkowników - do wykonywania określonej pracy lub pracy przez określony czas.
W polskim prawie funkcjonowanie agencji pracy tymczasowej oraz tzw. pracowników tymczasowych nie było do tej pory uregulowane w odrębnej ustawie. Obecnie osoby takie są zatrudniane prawie wyłącznie na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenia, o dzieło) i są pozbawione w związku z tym elementarnych praw pracowniczych wynikających z Kodeksu pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00