Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-12-20

Jak wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania w 2004 roku

Formy opodatkowania: Dokonując wyboru formy opodatkowania podatnicy powinni uwzględnić przede wszystkim rozmiar prowadzonej działalności, zróżnicowanie i wielkość ponoszonych wydatków oraz poziom uzyskiwanych przychodów. Opodatkowanie w formie ryczałtu, mimo uproszczeń, może być bowiem mniej korzystne niż zasady ogólne.
W 2004 r. nastąpią istotne zmiany przepisów dotyczących działalności firm. Dla przedsiębiorców szczególnie ważne są zmienione i nowe regulacje odnoszące się do poszczególnych form opodatkowania, które omówimy w niniejszym opracowaniu. Dzięki zamieszczonym wskazówkom przedsiębiorcy otrzymają informacje niezbędne do wyboru najkorzystniejszej formy opodatkowania.
Rodzaje form opodatkowania działalności
W 2004 r. przedsiębiorcy będą mogli nadal korzystać z jednej następujących form opodatkowania:
1) karty podatkowej,
2) ryczałtu ewidencjonowanego,
3) opodatkowania na zasadach ogólnych:
- na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
- na podstawie ksiąg rachunkowych.
Karta podatkowa
Karta podatkowa jest najmniej skomplikowaną formą opodatkowania. Przedsiębiorcy płacą podatek w formie zryczałtowanej. Ta forma opodatkowania jest możliwa wyłącznie dla osób fizycznych oraz spółek cywilnych osób fizycznych. Opodatkowanie kartą podatkową jest bardzo korzystne dla osób prowadzących działalność w niewielkich rozmiarach. W praktyce mogą z niej skorzystać przedsiębiorcy prowadzący drobną działalność handlową, usługową i gastronomiczną samodzielnie lub w ramach spółki cywilnej. Przykładami takiej działalności są m.in. usługi transportowe wykonywane przy użyciu jednego pojazdu, opieka domowa nad dziećmi i osobami chorymi lub usługi edukacyjne polegające na udzielaniu lekcji na godziny.
Ułatwienia w zakresie rozliczeń
Podatnik nie jest zobowiązany do prowadzenia żadnej ewidencji do celów podatkowych. Nie jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych, deklaracji o wysokości uzyskanego dochodu oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Jedynie na żądanie klienta „kartowicz” jest zobowiązany do wydania faktury (rachunku) stwierdzającego sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi. Wówczas jest także zobowiązany do przechowywania kopii tych faktur (rachunków) przez okres pięciu lat licząc od końca roku, w którym je wystawiono.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00