Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-02-24

Podatek akcyzowy po wejściu Polski do Unii Europejskiej

Ujednolicenie zasad dotyczących poboru podatków pośrednich - VAT i akcyzy w państwach członkowskich Unii Europejskiej było koniecznością dla sprawnego funkcjonowania jednolitego rynku. Przez ostatnie lata Polska w znacznym stopniu dostosowała swoje ustawodawstwo do wymogów UE w zakresie podatku akcyzowego. Ostatecznej harmonizacji w tej kwestii dokonała przyjęta przez Sejm 16 grudnia 2003 r. ustawa o podatku akcyzowym, która m.in. ujednolica podstawy opodatkowania dla wszystkich towarów, dostosowuje wysokość stawek (oprócz tych, co do których wystąpiliśmy o okresy przejściowe) oraz stwarza system przemieszczania się towarów z podatkiem zawieszonym.

Harmonizacja akcyzy na szczeblu wspólnotowym obejmie trzy grupy towarów: oleje mineralne, alkohol i napoje alkoholowe oraz papierosy i wyroby tytoniowe. Są to tzw. wyroby akcyzowe zharmonizowane. Nie oznacza to jednak, że państwa członkowskie nie mogą obłożyć tym podatkiem innych grup towarów. Państwa członkowskie mogą bowiem zachować możliwość wprowadzania lub utrzymywania podatków akcyzowych na inne towary niż określone przepisami Wspólnoty Europejskiej, pod warunkiem ich niedyskryminacyjnego stosowania wobec towarów krajowych i importowanych. Także w Polsce zakres przedmiotowy akcyzy jest znacznie szerszy niż w prawie wspólnotowym1.
Harmonizacja dotyczy zasadniczo tylko części wyrobów akcyzowych (tzw. wyrobów zharmonizowanych). Najważniejsze przepisy regulujące obrót zharmonizowanymi wyrobami akcyzowymi w Unii Europejskiej zostały zawarte w tzw. Dyrektywie Horyzontalnej oraz w Dyrektywach Strukturalnych dotyczących poszczególnych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. W zakresie podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych obowiązują trzy główne dyrektywy Rady UE. Podobnie jest z regulacjami podatku akcyzowego od olejów mineralnych. W zakresie akcyzy od alkoholu i napojów alkoholowych obowiązują dwie dyrektywy Rady UE. Poza dyrektywami Rada Unii Europejskiej wydała kilkanaście decyzji oraz rozporządzeń dotyczących tego podatku.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00