Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-01-11

Czytelnicy pytają o...

Odpisy na ZFŚS
W 2004 r. został dokonany odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych na podstawie planowanego zatrudnienia. Kwota naliczonego odpisu została odprowadzona w całości na wyodrębniony rachunek bankowy 31 maja 2004 r., a następnie w całości wykorzystana. Po zakończeniu roku okazało się, że faktyczne zatrudnienie było niższe od planowanego, a co za tym idzie - naliczenie odpisu zostało zawyżone. Jak należy postąpić w tym przypadku? Czy kwotę wykorzystanej nadwyżki ponad odpis podstawowy wynikający z faktycznego zatrudnienia można „potrącić” z odpisu na 2005 r.?
Przypadki kiedy i w jakim zakresie może być zwiększany odpis podstawowy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych określa art. 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Przedsiębiorcy mogą na podstawie art. 7 ust. 4 tej ustawy dodatkowo zwiększać środki funduszu z zysku netto do podziału.
Artykuł 4 ww. ustawy stanowi, że układy zbiorowe pracy mogą dowolnie kształtować wysokość odpisu na fundusz, mogą również postanawiać, że fundusz nie będzie tworzony.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00