Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-03-01

Reprezentacja i reklama a VAT - podstawa opodatkowania i stawki podatku, obowiązki dokumentacyjne

Przekazanie towarów i świadczenie usług na cele reprezentacji i reklamy: Czynności przekazania towarów i świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy nie zostały wymienione wprost w ustawie o podatku od towarów i usług jako świadczenia podlegające opodatkowaniu, co więcej - ustawa o VAT nie zawiera definicji pojęć „reprezentacja” i „reklama”. Nie oznacza to jednak wyłączenia z opodatkowania VAT działań reklamowych, promocyjnych i reprezentacyjnych podejmowanych przez podatników.
Przedmiotem opodatkowania podatkiem VAT jest, co do zasady, odpłatna dostawa towarów, rozumiana jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Ustawa o VAT wymienia ponadto czynności nieodpłatne, które do celów VAT zrównuje się z odpłatną dostawą.
Mając to na uwadze, należy uznać, że czynności przekazania i zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy, jako czynności nieodpłatne, nie powinny podlegać opodatkowaniu VAT, chyba że mieszczą się w kategorii czynności zrównanych z odpłatną dostawą, a wówczas, chociaż są nieodpłatne - będą podlegać opodatkowaniu.
Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem stanowi opodatkowaną podatkiem VAT dostawę towarów, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Należy zauważyć, że dla uznania powyższych czynności za będące dostawą przekazanie towarów wymagane jest łączne spełnienie następujących przesłanek:
• przekazanie towarów przez podatnika,
• przynależność przekazanych towarów do przedsiębiorstwa podatnika,
• przekazanie towarów na cele inne niż związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem,
• istnienie uprawnienia podatnika do odliczenia podatku naliczonego „od tych czynności”.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00