Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-04-12

Sprzedaż środka trwałego wniesionego aportem

Do spółki z o.o. został wniesiony aport w postaci środka trwałego. Obecnie spółka sprzedaje ten środek trwały. Jak ustalić koszt uzyskania tego przychodu?

Środki trwałe: W chwili wniesienia do spółki środka trwałego w formie aportu można przyjąć jego wartość początkową w wysokości równej wartości rynkowej bądź poniżej tej wartości. Pierwsze rozwiązanie jest najkorzystniejsze z punktu widzenia obciążeń podatkowych z tytułu późniejszej jego sprzedaży.
Przychodem dla wnoszącego wkład niepieniężny do spółki z o.o. jest nominalna wartość udziałów w spółce objętych w zamian za ten wkład. Wniesienie aportem środka trwałego nie ma zatem charakteru nieodpłatnego, lecz ekwiwalentny. Wnoszącemu aport zostają wydane w zamian udziały w spółce. Jest to więc swego rodzaju forma wydatku na nabycie przedmiotu aportu. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie środków trwałych (art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b updop). Wydatki te, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 updop, są kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00